Úvod Tlačové správy Zvažujete kúpu klimatizácie?

Zvažujete kúpu klimatizácie?

888
0
ZDIEĽAŤ

Poznáte to, keď v práci vykonávate rovnakú úlohu ako každý deň, no pod vplyvom nadmerných horúčav odpadávate od vyčerpanosti? Ak Vašej domácnosti alebo kancelárií ešte stále chýba klimatizácia, tak viac neváhajte a vyberajte si z pestrej ponuky. Toto zariadenie sa stáva rovnakou klasikou ako počítač, mikrovlnná rúra alebo sušička. Ak sa teda pokladáte za moderných jedincov, poďme na to.

Základný princíp

Klimatizačné jednotky fungujú na pomerne jednoduchom princípe. Ich prioritou je prispôsobovanie teploty Vašim momentálnym potrebám. V podstate ide o to, že klimatizácia filtruje vonkajší vzduch, ktorý nasávaním prejde procesom úpravy vlhkosti a teploty. Za neoceniteľné plus sa považuje fakt, že hoci sa vonkajšie podmienky zmenia o niekoľko stupňov, teplota v klimatizovanej miestnosti sa udrží v predvolenom stave. Štandardné klimatizačné systémy vedia iba chladiť. V súčasnosti sú však mimoriadne trendy tie modely, ktoré dokážu tiež vykurovať. Ide o podobný princíp ako pri chladení, no otočený. V praxi to potom znamená, že tepelné čerpadlo privádza z okolia do klimatizovaných priestorov teplo. Vďaka čerpadlu je klimatizácia obohatená vykurovacou funkciou a tá zaručuje šetrenie elektrickej energie. Je teda omnoho šetrnejšia ako bežné elektrické vyhrievače. Niektoré typy klimatizačných jednotiek majú zabudovaný aj ionizátor, čističku vzduchu, zachytávajú prach, ničia vírusy a podobne.

Pred kúpou klimatizácie prehodnoťte tieto skutočnosti:

V prvom rade by Vám malo byť jasné, na čo chcete klimatizáciu využívať, ale i to, koľko ste do nej ochotný investovať. Je rozdiel, či Vám ide iba o chladenie počas letných mesiacov, alebo ju chcete mať zapnutú celoročne. V nemalej miere zaváži i veľkosť priestorov a počet izieb. Od tohto totiž závisí výkon zariadenia. Keď ste si už vybrali konkrétny typ, zamyslite sa nad dostupnosťou servisu. Nebude ťažké zohnať náhradné diely? Poznáte niekoho, kto Vám servis zabezpečí? Robí to samotný predajca, kde zariadenie kupujete? V každom prípade sa spoliehajte na overených predajcov a značky. Za symbol kvality sa považuje aj daikin – odborník na ponúkané produkty a technológie. Pokiaľ si nie ste výberom istý, pýtajte sa na internetových fórach, v predajni, na informačných linkách. Poznáme dva druhy klimatizačných zariadení- nástenné a mobilné (prenosné). Každé z nich má svoje plusy a mínusy, preto sa musíte rozhodnúť, čo Vám viac vyhovuje.

Dovolíme si Vás tiež upozorniť, aby ste si nemýlili klimatizáciu s ochladzovačom vzduchu. Klimatizačné zariadenie má v sebe zabudované chladivo, ktoré v ochladzovačoch nenájdete.

Nemáte sa čoho báť

Dnes spravidla platí, že pri správnom dodržiavaní zásad používania a udržiavania klimatizácie sa nemáte čoho obávať. Tým sa myslí, že aspoň raz ročne by sa mala vykonať kompletná dezinfekcia zariadenia a čiastková údržba by sa mala robiť mesačne (prefúknutie, prepláchnutie). Zbytočne to s teplotou nepreháňajte, a teda v zásade by teplota klimatizovanej miestnosti nemala prekročiť tú vonkajšiu o viac ako 7° C. Ani prúdenie vzduchu by nemalo byť príliš citeľné. Pokiaľ ste alergici a máte v sebe zakorenenú averziu voči klimatizácií, môžeme Vás ubezpečiť, že už viac nemusíte. Na trhu sú i modely, ktoré vedia zachytávať chlpy zvierat, roztočov a baktérií. Nezabudnite tiež na ideálne zvlhčenie domácnosti. Správnym výberom eliminujete aj nadmernú hlučnosť. Najmodernejšie typy disponujú aj nočným režimom prevádzky a podobne. Za zmienku tiež stojí, že prenosné klimatizácie sú hlučnejšie. Hodnota hluku, pri ktorej sa dá v pohode spať, je 20 dB.   

Zdroj: blog.pesiazona.sk, mall. sk

Foto: collerklima.sk