Úvod Dom, byt a záhrada Keď si dám na dom plastové okná, môžem si dať hliníkové dvere?

Keď si dám na dom plastové okná, môžem si dať hliníkové dvere?

1754
0
ZDIEĽAŤ

Fantázii sa medze nekladú. V súčasnosti je skutočne možné všetko, závisí to len od vašich osobných preferencií a finančných možností. Niekomu sa viac páči plast, iní uprednostňujú drevené okná, no vy možno túžite po niečom špeciálnom. Čo tak hliníkové okná či dvere? Že by tie boli pre vás tým pravým orechovým?

Plastové alebo hliníkové?

Pri plastových oknách sa často rieši, koľko komorové je okno. V konečnom dôsledku však nejde o počet komôr, ale predovšetkým o garantovanú finálnu hodnotu Uf.

Čo je podľa niektorých nevýhodou plastových okien, najmä pri väčších oknách, je menšia stabilita rámu. Rámy sa totiž pod vplyvom počasia môžu skrútiť, čím sa naruší aj tesnenie.

Z ekologického hľadiska sú zasa vyzdvihované drevené okná, ktoré si však vyžadujú dôslednejšiu údržbu.

A je tu ešte aj ďalšia možnosť – okná hliníkové, ktoré sú ale drahšie ako drevené okná. Takéto okná sú odolnejšie, pretože hliníkové krytie chráni drevené časti v exteriéri pred poveternostnými vplyvmi.

Hliníkové opláštenie

Čoraz viac výrobcov dnes ponúka možnosť pridať na vonkajšiu stranu okien individuálne stvárnené hliníkové opláštenie. Nejde len o vzhľad okna, i keď hliník je považovaný za nadčasový a veľmi trendový, ale najmä o zvýšenie odolnosti a životnosti daného okna. Hliník možno nalakovať, eloxovať alebo naň naniesť práškovú farbu. Funguje to nasledovne: Hliníkové opláštenia, plánované pre konkrétne okná, sa jednoducho nalakujú, naeloxujú alebo nafarbia zvolenou práškovou farbou priamo v mieste inštalácie.

Opláštenie plastových okien hliníkovými lištami

Možno sa pýtate, čo v prípade, že chcete skombinovať plastové okná s hliníkovými dverami? Buď to ponecháte tak, ako to je, alebo si dáte vaše plastové okná hliníkom opláštiť.  Áno, dnes je už možné si ľubovoľné okno nechať opláštiť hliníkovými lištami, vďaka čomu mu dodáte dokonalý nadčasový vzhľad a doladíte ho k vybraným hliníkovým dverám, ale plynú z toho aj iné výhody. Tie najväčšie sú:

– úspora energií, hliníkové okná majú totiž horšie tepelnoizolačné vlastnosti ako okná plastové

– dizajn na mieru – hliníkové opláštenie môže byť len v interiéri či exteriéri, ako si vy poviete

Hliníkové dvere

Prečo hliníkové dvere? Lebo pôsobia veľmi ušľachtilo, sú rozmerovo stále, odolné voči prostrediu i mechanickému poškodeniu. Výplne hliníkových dverí majú moderný dizajn s drážkami vyrobenými vyspelou CNC technológiou.

Použitie takýchto dverí je vhodné najmä v obchodoch, skladoch či kancelárskych priestoroch. Ale ak si chcete jedny hliníkové dvere zadovážiť aj k sebe domov, nech sa páči. Je to len na vás.
Autorské právo: bialasiewicz / 123RF Reklamní fotografie