Úvod Dom, byt a záhrada História plastových okien: ako sa stali populárnymi?

História plastových okien: ako sa stali populárnymi?

875
0
ZDIEĽAŤ

Môžeme s kľudom povedať, že väčšina nehnuteľností má v súčasnosti plastové dvere a plastové okná. Dôvodom ich úspechu je predovšetkým ich kvalita. Plast zabezpečuje, že okná a dvere nepotrebujú takú starostlivosť, v priebehu času sa nedeformuje, nezhnije a vydrží mnoho rokov. Ako sa tento trend začal a kedy začali byť plastové okná populárne aj u nás na Slovensku?

Začiatok dvojitého zasklenia 

Dvojité zasklenie sa po prvýkrát dostalo do domácnosti v 70-tych rokoch 20. storočia. V tom čase boli okná a dvere vyrobené s pomocou hliníka, ktorý ponúkal niekoľko výhod a je stále používaný do dnes. Nebolo to až do 80-tych rokov, kedy plastové okná začali prekonávať hliník, kedy sa dvojité zasklenie stávalo preferovanou voľbou. U nás to trvalo trochu dlhšie  a plastové okná Bratislava zažila až po páde komunizmu.

Bolo to predovšetkým vďaka hlavným nevýhodám hliníka. Napríklad rámy mohli počas zimy kondenzovať kvôli neúčinným systémom tepelných lámaní. Naopak, plast je odolnejší materiál a ponúka lepšiu všestrannosť po celý rok.

Netrvalo dlho a prispôsobiteľná povaha plastu sa použila na vytváranie externe zasklených okien a olovených vzorov. Neskôr boli k dispozícii lisované panely, ktoré spotrebiteľom ponúkli štýl „falošného dreva“. Výsledkom bolo, že plast poskytoval nielen praktické výhody, ale mal aj estetickú výhodu.

Nárast popularity plastových okien 

Počas deväťdesiatych rokoch 20. storočia sa plastové okná stali bežnou súčasťou domácností. Do konca roku 2000 väčšina výrobcov ponúkala vnútorne zasklené okná s mäkšími rámami a lepšími bezpečnostnými prvkami.

V roku 2010 došlo k menšej revolúcii v sklárskom priemysle. Nie, pre plastové okná cena nikdy nebola problém. Nastal však vysoký dopyt po vysoko kvalitných oknách nevyžadujúcich údržbu, ktoré fungovali ako plastové okná, no nevyzerali ako plast. Majetnejší majitelia nechceli, aby ich okná vyzerali ako plastové, chceli, aby vyzerali ako drevo, ale bez problémov a údržby, ktorá je spojená s drevenými oknami.

Plastové profily sú teraz dostupné v zrnitom prevedení a vo viacerých farbách. Moderné metódy vytvorili krajšie rohy a mechanické spoje, čo znamená, že plastové okno teraz mohlo vyzerať rovnako ako drevené okno.

Dnes, v roku 2019 má človek na výber viacero možností a množstvo prevedení. Každý si tak vie nájsť presne to, čo potrebuje, alebo si môže dovoliť podľa svojich finančných možností.