Úvod Dom, byt a záhrada Posledné úpravy na dome a zásoby dreva pred zimou

Posledné úpravy na dome a zásoby dreva pred zimou

658
0
ZDIEĽAŤ

Koncom leta a začiatkom jesene sa začínajú na Slovensku pravidelné preteky v zbrojení.

Keďže drevo je ešte stále najdostupnejším palivom, je potrebné ho spracovať a to si okrem motorovej píly vyžaduje aj sekeru. A často nie jednu.

Malé sekery – hlavatky – je možné zakúpiť v rôznych veľkostiach, či skôr by bolo lepšie povedať hmotnostiach od 500 gramov do 1,6 kilogramu. Odmakajú si všetko sekanie. Od vysekávania neželaných krov v záhrade, po sekanie dreva na špalku až po sekanie triesok. Tie najväčšie dokonca môžu konkurovať v kráľovskej disciplíne sekier – štiepaní dreva – sekerám, ktoré sú na to špeciálne určené.

Štiepacie sekery, alebo tiež štiepačky či kálačky sú najväčšími zo sekier. Ich hmotnosť sa pohybuje medzi dvoma až tri a pol kilogramami a dĺžka ich rúčky niekedy presahuje 90 centimetrov. Ich bezpečné používanie teda vyžaduje dve ruky, trochu cviku a veľa sily.
Niektoré z týchto sekier majú okrem špecifického tvaru hlavice s veľkým opakom (ktorý však nikdy nesmie slúžiť na údery kladivom) aj po oboch stranách ostria vystupujúce rebrá, ktoré slúžia k rýchlejšiemu a jednoduchšiemu štiepaniu dreva.

Ak je niektoré náradie počas roka v rukách domáceho majstra každý deň, je to gola sada. Je už len veľmi málo prác a veľmi málo miest pri rôznych opravách a montážach, kde sa nedostane račňa gola sady a je treba použíť očkový či nástrčkový kľúč. Dobrá gola sada neobsahuje len račňu a niekoľko “orechov”, ale aj predlžovacie nástavce a páku (trhák), aby sa pri povoľovaní zahrdzavených či inak vzdorujúcich skrutiek namusela príliš namáhať samotná račňa a jej mechanizmus.

Nákup gola sady sa vyplatí aj z jednoduchého dôvodu – pre udržanie poriadku v dielni je lepšie mať všetky veci pekne v kufri – kde má každá súčiastka vyhradené miesto.
Na opačnom konci frekvencie používania sú v dielni nožnice na plech. Kedysi ich mal domáci zámočník v rukách každý deň. S príchodom lacných ručných brúsok sa však takmer vytratili. A pritom je škoda, že sa strácajú práve v momente, keď sú takmer všetky modely vyrábané ako pákované, takže strihanie plechu pomocou nich nie je vôbec namáhavé.