Úvod Financie a ekonomika Cena ropy rastie

Cena ropy rastie

1322
0
ZDIEĽAŤ

NEW YORK, LONDÝN, 18. jún (PAP) – Ceny ropy na burze palív v New Yorku mierne narástli. Na  trhu sa hovorí, že konflikt v Iráku sa neprenesie na oblasti, kde sa ropa ťaží.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy WTI v dodávkach na júl za pohonné hmoty je na burze Nymex v New Yorku ponúkaný v hodnote 106, 41 USD, po zvýšení o 5 centov.

Severomorská ropná zmes Brent zníži cenu v augustových dodávkach pohonných hmôt na burze ICE Futures Europe v Londýne asi o 40 centov, a teda na 113,05 USD za barel.

Iracký premiér Nuri al-Maliki vyhodil štyroch vysoko postavených veliteľov ozbrojených síl zato, že nedokázali zastaviť útoky sunnitkých džihádistov v krajine, mysliac na útok na druhé najväčšie iracké mesto Mósul. Dôstojníci boli prepustení pre „nedodržanie profesijných povinnosti v armáde“.

Ďalší veliteľ Abdul Rahim Hidajat dezertoval a bude postavený pred vojenský súd.

ISIL – militantná skupina Islamský štát v Iraku a Levante začala minulý týždeň v Iraku útok zaberajúc veľké plochy na severe, vrátane hlavného mesta regiónu Mósul a smeruje na Bagdad.

V Tikríte, ale aj na severe, džihádisti zajali 1700 vojakov irackej armády.

Iracká armáda sa zmieta v ťažkých bojoch s džihádistami o mesto Bákubá, ktoré sa nachádza iba 60 kilometrov severovýchodne od hlavného mesta. Mesto bolo čiastočne zaplavené vládnymi silami. Boje prebiehajú aj v Tal Afar v severozápadnom Iraku.

Kým sa nezomelie v južnom Iraku nejaká extrémna činnosť, potom si myslím, že už je veľké zvyšovanie cien za nami,“ povedal David Lennox, analytik trhu komodít vo Fat Prophets v Sydney.

Investori čakajú na údaje o palivových zásobách v USA za posledný týždeň. Americké oddelenie energie (DOE) ich predloží ešte dnes.

Analytici odhadujú, že v poslednom týždni sa zásoby ropy znížili o 750 tisíc barelov. 

Text: Margaréta Holeniová

Zdroj: PAP

Foto: amusingplanet.com