Úvod Dom, byt a záhrada Detské písacie stoly – najvýhodnejšie polohy pre ich umiestnenie

Detské písacie stoly – najvýhodnejšie polohy pre ich umiestnenie

1975
0
ZDIEĽAŤ

Je Vaše dieťa počas písania domácich úloh nesústredené? Učí sa radšej na posteli ako za stolom? Dôvodom môže byť aj zlé umiestnenie pracovného stola. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, aké sú najvýhodnejšie polohy pre detské písacie stoly. Niektoré deti sa radi pozerajú pri práci z okna, aby nabrali inšpiráciu, iné to zase príliš rozptyľuje. Jednému sa môže zdať stôl zasadený do rohu stiesnený, druhý sa ale dokáže práve takto lepšie sústrediť. Pokiaľ sa dieťa prejavuje nervózne a pracuje neefektívne, pravdepodobne sa Vám nepodarilo nájsť vhodné miesto pre jeho pracovný stôl. Je čas zvážiť zmenu. Občas stačí málo a môže sa mnohé zmeniť k lepšiemu.

Naklonenie do mierneho uhla

V prípade, že chcete, aby bolo Vaše dieťa kreatívnejšie, skúste jeho písací stôl umiestniť tak, aby nebol pritlačený k stene. Povytiahnite ho a nakloňte do mierneho uhla, pričom stoličku umiestniť ku stene, za stôl. Obrátite tak celkový pohľad. V praxi to vyzerá tak, že dieťa bude mať za chrbtom stenu a pred sebou výhľad na celú miestnosť. Dieťa sa bude cítiť menej izolovane. Ak zostane pri práci otočené chrbtom k oknu, eliminuje sa aj svetelný odraz z obrazovky počítača, ktorý zbytočne zaťažuje oči.

Proti gauču

V súčasnosti je mimoriadne moderné zriadiť deťom v izbe súkromnú mini obývačku. Pravdepodobne sa tam bude nachádzať aj gauč, ktorý nemusí byť natlačený tesne ku stene. Za operadlo môžete celkom pokojne umiestniť pracovný stôl dieťaťa. Mal by tam však byť dostatok miesta na pohyb, Vaše deti by sa nemali pri práci cítiť stiesnene. Opäť je dobré, ak majú výhľad na celú miestnosť. Nevýhodou je akurát to, že ich to môže často zvádzať zvaliť sa na gauč namiesto učenia. Všetko je to ale o disciplíne. Treba vyskúšať, ako bude dieťa na takéto umiestnenie reagovať.

V arkieri

Arkiere netreba asi nijako zvlášť predstavovať. Ide o malé výklenky vyčnievajúce z múru v určitej výške nad zemou. Väčšinou sa nám spájajú s umiestnením jedálne vo vidieckych domoch. Prečo by ste sem však nemohli situovať aj stolík pre Vaše dieťa? Okrem toho tam zostane ešte dostatok miesta pre sadu zásuviek. Ak dieťa miluje pohľad z okna, ktorý ho dokáže správne namotivovať, určite je dobré porozmýšľať aj nad touto alternatívou.

Proti bočnej stene

V prípade, že sa o jednu detskú izbu delí viacero súrodencov, ktorí musia neraz pracovať bok po boku, polohovateľný stôl pozdĺž steny môže byť vhodným riešením. Takto ušetríte miesto na maximum. Aby sa deťom pracovalo lepšie, pohľad na stenu si môžu zatraktívniť tapetami, nálepkami alebo fotografiami.

V rohu

Mnohí určite poznajú zápas s nedostatkom miesta, kedy je nutné využiť aj tie najmenšie rohy. Ani rohový písací stolík pre deti nemusí byť zlé rozhodnutie. Nad ním môžu byť umiestnené veselé regály, kde si dieťa uloží všetko potrebné pre svoju prácu.

Všade tam, kde sa zmestí

Je síce ideálne, ak má dieťa svoj pracovný priestor vyhradený vo vlastnej izbe, ak to ale nie je možné, vyčleňte mu priestor kdekoľvek v byte. Môže to byť pokojný kútik vedľa kuchyne, v obývačke a podobne. Dôležité je dbať na správne osvetlenie a dostatok priestoru pri vrtení sa na stoličke. Podľa najnovších štúdií by totiž dieťa nemalo pri učení a práci poslušne sedieť, ale byť skôr dynamické. Spríjemnite mu to, ako to len najviac pôjde. Ozdobte stenu, záclonu, dajte mu na stolík kvetinu či nejaký inšpiratívny doplnok.

Okolo miestnosti

V prípade, že máte viac detí a málo priestoru, vstavaný stôl môže objímať až tri steny. Nie je to iba o úspore, pretože práca za takýmto stolom bude pre Vaše deti väčšia zábava. Úlohy si budú robiť s nadšením, pričom si môžu navzájom pomáhať.

Preč s rozptýlením

Nezáleží na tom, ako úžasný môže byť pohľad z okna či na miestnosť, pretože niektoré deti to nadmieru rozptyľuje. Najradšej pracujú otočené chrbtom ku všetkému. Pokiaľ ste ešte neskúsili túto možnosť, možno práve tá bude Vášmu dieťaťu vyhovovať najviac. Čím skôr si dieťa urobí úlohu, tým skôr môže utekať von.

Na kolieskach

Je Vaše dieťa hyperaktívne a potrebuje neustálu zmenu? Potom sa ako nanajvýš ideálny javí stolík na kolieskach. Raz môže Váš malý školák pracovať v strede izby, raz pri okne a inokedy v rohu.

V lone prírody

Ak žijete v prostredí, ktorého farby a zvuky vplývajú na dušu upokojujúco, určite to treba využiť. Je všade okolo zeleň? Žijete v raji, do ktorého nepatrí stres? Veľké okná sú určite výhodou. V prípade, že nemáte v blízkosti zvedavých susedov, nemusíte na ne vešať ani záclony. Umiestnite pracovný stôl tesne pod okno, s výhľadom do záhrady. Takto sa Vám podarí preniesť energiu z vonku do interiéru. Zelená farba navyše napomáha unaveným očiam.

 

Tak ako, vybrali ste si? Veríme, že sa Vám podarí nájsť tú najlepšiu polohu, aby sa Vášmu dieťaťu pracovalo pohodlne a dosahovalo v škole dobré výsledky.

 

Foto: © [svetamart] / Dollar Photo Club