Úvod Technika a Internet Ako vybrať správnu obálku?

Ako vybrať správnu obálku?

2865
0
ZDIEĽAŤ

Obálky majú svoje špecifické značenie. Preto môže niekomu pripadať, že je vybrať správnu obálku naozajstná veda. To, že je opak pravdou, vám ukážeme na nasledujúcich riadkoch.

Obálka alebo obchodná taška?

Už ste v súvislosti s obálkami počuli spojenie obchodná taška? Nie? Ale určite ste ju niekedy držali v ruke. Ide v podstate o obálku, ale jej otváranie sa nenachádza na dlhšej strane obálky, ale na tej kratšej.

Označenie obálok

Čo sa teda skrýva pod záhadnými názvami obálok?
DL je označenie pre obálku, do ktorej sa zmestí papier formátu A5 jedenkrát zložený pozdĺžne alebo papier A4 trikrát zložený priečne.

C6 označuje obálku, do ktorej môžete preložiť papier A5 jedenkrát priečne a papier A6 jedenkrát priečne a jedenkrát pozdĺžne.

Do obálky C5 sa formát A5 zmestí rozložený, A4 sa musí raz prehnúť priečne. Obálka C4 je potom určená pre rozložený papier formátu A4.

Zapamätáte si to ľahko. C4 je pre rozloženú A4, C5 pre rozloženú A5 a potom už príde na radu A6, do ktorej musíte formát A4 zložiť pozdĺžne aj priečne.

Pozor na okienka

Obálky s označeným DL môžu byť celé papierové, ale častejšie sa používajú také, ktoré majú fóliové okienko na údaje o adresátovi. Okienko sa môže nachádzať na ľavej, ale aj na pravej strane. Preto si vždy pred tlačou adresy skontrolujte, kde sa nachádza.

Aby sa nič nerozbilo

Pokiaľ v obálke doručujete nejaký predmet, ktorý chcete uchrániť pred zničením, výrobcovia si pre vás prichystali bublinkové obálky. Ide o obchodné tašky, ktoré sú zvnútra vystužené bublinkovou fóliou. Ta uchráni obsah tašky pred nárazmi.

Aj keď e-maily dnes klasické papierové dopisy valcujú, obálky majú stále svoje dôležité miesto aj opodstatnenie. Dúfame, že od dnes sa v nich už vyznáte a nič vás nezaskočí. Už viete, ktorý formát sa do akej zmestí. Teraz už len stačí vybrať si, či chcete obálku so samolepiacim zatváraním, alebo starú osvedčenú klasiku, ktorú je treba navlhčiť.