Úvod Dom, byt a záhrada 5 faktorov, ktoré treba zvážiť pri výbere projektu domu do svahu

5 faktorov, ktoré treba zvážiť pri výbere projektu domu do svahu

170
0
ZDIEĽAŤ
5 faktorov, ktoré treba zvážiť pri výbere projektu domu do svahu

Mať vlastný dom, to je snáď snom každého jedného z nás. Pri výbere projektu domu by ste však mali zohľadniť všetky dôležité faktory, ak si chcete vybrať správne. Obzvlášť v prípade, že túžite po dome postavenom mierne do svahu. Mali by ste o to viac venovať pozornosť špecifickým potrebám, ktoré súvisia s danou situáciou.

Topografia pozemku

Prvým a hlavným faktorom je samotná topografia pozemku. Samozrejme, každý svah je iný a preto má aj iné vlastnosti. Nerovnosti či sklonové plochy. Keď si budete vyberať projekt rodinných domov, dobre zvážte umiestnenie domu na pozemku. Je to dôležité z toho hľadiska, aby sa zabezpečila vhodná stabilita a minimalizovali sa vďaka tomu možné riziká vzniku erózie a zosuvu pôdy. Nezabúdajte ani na orientáciu domu na svahu. Odporúča sa totiž, aby sa dokonale využilo prírodné osvetlenie a výhľady.

Prístup a parkovanie

Keď sa rozhodnete pre stavbu domu na svahu, mali by ste dôkladne zvážiť aj samotný prístup a parkovanie. Je dôležité, aby sa posúdilo, ako sa budete vedieť dostať k vlastnému domu, kde budú umiestnené parkovacie miesta a či vám to bude celkovo vyhovovať. V niektorých prípadoch je totiž potrebné vybudovať aj príjazdovú cestu. Parkovacie miesta a prístup k domu by však mali byť pre vás čo najkomfortnejšie, preto to nezabúdajte zvážiť.

Základy domu

Dôležité je, aby projekt domu do svahu zahŕňal aj opatrenia, ktoré sa týkajú zabezpečenia pevnej a stabilnej základovej dosky. Preto sa odporúča vykonávať aj špecializovaný geotechnický prieskum. Ten dokáže napomôcť pri identifikácii konkrétnej pôdy a navrhnúť tak vhodné opatrenia. Môžu zahŕňať napríklad použitie oporných múrov, geosyntetických materiálov, ktoré slúžia na zvýšenie stability, prípadne odolnosti voči pohybu pôdy a erózii.

Prispôsobenie sa terénu

V prípade výberu projektu domu do svahu neváhajte zvážiť aj prispôsobenie domu terénu. Je totiž známe, že rôzne úrovne terénu ponúkajú možnosti, ktoré sú určené pre viacposchodový dom alebo záhradu.. Ak zohľadníte sklon svahu a jeho integráciu do dizajnu domu, vo výsledku tak môže vzniknúť skutočne funkčný, ale zároveň aj estetický a štýlový priestor.

Zvážte životné prostredie

Pri výbere projektu domu do svahu by ste mali dobre zvážiť aj samotný vplyv na životné prostredie. Dom umiestnený na svahu totiž môže ovplyvňovať hydrologický cyklus a aj pôdu. Preto by ste mali dobre zvážiť opatrenia, ktoré sa týkajú minimalizácie erózie pôdy, zhromažďovania a využívania dažďovej vody. Taktiež sa zamerajte na jednotlivé možnosti integrácie prírodných prvkov do dizajnu, ako sú napríklad záhrady či zelene.

Ak sa rozhodnete pre výstavbu domu do svahu, neváhajte si overiť aj stavebné predpisy a povolenia. Niektoré oblasti totiž môžu mať isté obmedzenia a požiadavky na výstavbu v rámci svahov.