Úvod Dom, byt a záhrada Ručné náradie alebo elektrické? Ktoré viac využijete v záhrade?

Ručné náradie alebo elektrické? Ktoré viac využijete v záhrade?

122
0
ZDIEĽAŤ
Ručné náradie alebo elektrické? Ktoré viac využijete v záhrade?

Práce v záhrade nie sú pre každého. Vyžadujú si často viac energie, ako sme im ochotní venovať. Okrem fyzických zručností musíme neraz zapájať aj vlastnú predvídavosť, keďže ide o dynamiku v prírode. To, čo je hmatateľné a určité, sú pevné základy pre záhradné práce. Dnes nesú prívlastok ručné verzus elektrické náradie.

Tradičné z našich záhrad nevymizne

Tým zdôrazňujeme „veľkosť“ ručného záhradného náradia. Nemožno povedať, že ho vo všetkom dokáže nahradiť elektrické a rovnako nie je ani jedno z nich cennejšie než to druhé. Ručné náradie označujeme ako drobné, jednoduché pre základné sezónne práce. Vyžaduje si vlastnú ľudskú silu, zručnosť, niekedy aj vynaliezavosť, no najmä rešpekt počas prác. O ručnom náradí nie je pravdou ani to, že je stále rovnaké, ťažko manipulovateľné a udržiavané. Dnes skvele padne do každej ruky, zároveň vynovená konštrukcia ručného náradia odráža ľudské fyzické nároky a navyše jedno náradie často nahrádza niekoľko ďalších.

Ako si nájsť vhodné ručné náradie?

Aj keby sme intuitívne vyberali ručné náradie, do základnej výbavy si zabalíme nožnice, nože, pílku, rýľ a motyku. Ďalej tento sortiment rozšírime o vidly, resp. rýľovacie vidly, ochranné prvky pre bezpečnú manipuláciu a sezónne náradie napr. na odstránenie snehových závejov, na lístie a pod.

Každé z týchto náradí má byť spracované kvalitným materiálom a pri výhodnej ergonómii sa mení na praktické a pohodlné. Ručné náradie často odráža unikátne remeselné alebo technologické inovácie. Na modernizovanom ručnom náradí azda najviac vidieť „zub času“, keď ho porovnáme so staršími pôvodnými modelmi. Aktuálne spadajú medzi ručné náradia aj špeciálne kategórie, akými sú nožnice pre porasty, zber, dielňu alebo trávu. Zároveň sa prihliada na nároky pravákov a ľavákov. Produkuje sa náradie pre malé ruky a pre ťažšie práce tak, aby sme vynakladali menšie úsilie. To znamená len jediné – ručné náradie má stále svoje čaro!

Aké výhody prináša moderné elektrické náradie?

V ponuke záhradného elektrického náradia nachádzame od robustných, náročných mechanizmov pre sady, parky a vinohrady aj elektrické nožnice v samostatnej alebo rozšírenej ponuke s ďalšou záhradnou výbavou. Najväčšou výhodou takýchto konceptov je všestrannosť, nahraditeľnosť jedného druhým a účinnosť pri mimoriadnej rýchlosti. Zväčša majú ich batérie štandardnú kapacitu 8 hodín a ich ekonomické kvality sa prejavujú v šetrení časom, energiou a v konečnom dôsledku aj financiami. Umožňujú to prídavné funkcie, akými je nastavenie roztvárania strižných hlavíc. Podľa veľkosti strihaných častí si prispôsobíme hlavice, a tým vo výsledku chránime batériu, prírodu a úspory našich užívateľov. Preto patrí uznanie aj tomuto modernému vynálezu v našich záhradách.