Úvod Dom, byt a záhrada 3 kroky pri výbere osvetlenia do moderného interiéru

3 kroky pri výbere osvetlenia do moderného interiéru

214
0
ZDIEĽAŤ
3 kroky pri výbere osvetlenia do moderného interiéru

Výber osvetlenia by mal byť v novostavbe prioritou. Osvetlením môžete podčiarknuť vzhľad miestnosti. Zároveň vám funkčné osvetlenie umožní sa venovať všetkým činnostiam aj po zotmení bez pocitu zníženého svetelného komfortu. Osvetlenie plánujte už v predstihu s architektom, aby boli elektrické rozvody správne vedené. Po dokončení stavby sa riaďte nasledujúcimi tromi krokmi.

1. Dizajn svietidiel

Pri výbere svietidiel dbajte na dizajn. Iné sa hodia do spálne a iné zapadnú do vzhľadu obývacej izby. Prihliadajte aj na to, v akom štýle je daná miestnosť zariadená. Na výber máte v oblasti dizajnu svietidlá v retro štýle, moderné futuristické, nenápadné zapustené. Nezabudnite ani na doplnkové svietidlá vo forme lampičiek, bodoviek a obľúbených LED pásov. Veľkú popularitu postupne získavajú LED panely, ktoré sú dobrou voľbou do obývačky a kuchyne. Ako inšpiráciu vám prinášame tipy do troch miestností:

Kuchyňa: hlavné osvetlenie – výškovo nastaviteľný luster nad kuchynským stolom, doplnkové osvetlenie – pásy alebo bodové osvetlenie pod linkou.

Obývacia izba: hlavné osvetlenie – LED lampa atypického tvaru, doplnkové osvetlenie – stojacia lampa pri sedacej súprave, bodové osvetlenie v zníženom strope, LED pásy v policiach.

Spálňa: hlavné osvetlenie – menší luster z fúkaného skla odrážajúci svetlo od stropu do miestnosti, doplnkové osvetlenie – nočné lampičky s ohybným telom, LED pásy v čele a v ráme postele, nezabudnite ani na šatníkové skrine, do ktorých nalepíte LED pásy s pohybovým senzorom.

2. Farba svetla a svietivosť

Farba svetla sa uvádza v Kelvinoch a môže značne ovplyvniť komfort svietenia. Do 3300 K ide o teplé farebné odtiene, ktoré sú vhodné do spálne alebo nimi môžete osvietiť izbové rastliny. Do obývacej izby alebo do detského kráľovstva sú určené neutrálne farby od 3300 do 5000 K. Viac ako 5000 K zvoľte do pracovných priestorov, kde potrebujete povzbudzujúce farby svetla. Svietivosť sa uvádza vo wattoch alebo lúmenoch. Od svietivosti závisí sila svetla v miestnosti. Platí pravidlo, že na meter štvorcový by ste mali naprojektovať osvetlenie v sile 200 lúmenov.

3. Zdroj svetla

Vo výbere zdroju svetla vám jednoznačne odporúčame do všetkých svietidiel zakúpiť LED žiarovky. Oproti klasickým majú desiatky výhod. Ide síce o drahší typ žiarovky, ale vydrží vám aj 20 rokov. Dôležitým faktom je, že vďaka LED žiarovkám ušetríte, pretože spotrebujú oveľa menej energie ako klasické. Obávať sa nemusíte ani o ich poškodenie, sú veľmi odolné a netoxické.