Úvod Dom, byt a záhrada Dá sa osadiť plastové okno svojpomocne?

Dá sa osadiť plastové okno svojpomocne?

184
0
ZDIEĽAŤ
Dá sa osadiť plastové okno svojpomocne?

Najvyužívanejšie okná na svete sa vyrábajú z plastu. Tento fakt je vám iste jasný pri pohľade na panelové alebo rodinné domy. Len v máloktorom okne nájdete iné ako plastové profily. Obľúbenosť okien z plastu tkvie predovšetkým v ich cene, ktorá je primeraná kvalitatívnym vlastnostiam. Ešte viac dokážete ušetriť, keď si nové okná osadíte svojpomocne. Je montáž okien zložitá? Zvládnete ju aj sami?

Profesionálna montáž je istota

Nech ste sa rozhodli pre svojpomocné osadenie plastových okien z akéhokoľvek dôvodu, uvedomte si, že vstupujete na tenký ľad. Zle osadené plastové dvere či okná môžu znamenať veľké teplotné straty. Nielen straty sú to, čo by vás malo trápiť. Nakrivo inštalované okná púšťajú do interiéru vlhkosť, v dome sa začnú zjavovať plesne a navštíviť vás môže i hmyz. Objednanie komplexných služieb t.j. plastové okná cena plus cena montáže sú veľmi výhodné  Napriek tomu existujú domáci majstri, ktorí sa s vervou pustia do osadenia okien a tešia sa z ušetrených eur. Ako postupovať pri inštalácii okien?

Osadenie plastových okien krok za krokom

Príprava priestoru: okná sa montujú smerom z interiéru. Pripravte miestnosť tak, aby vám v okolí okna nezavadzal nábytok. Pripravte sa na prach a špinu. Koberce odtiahnite a nábytok prikryte fóliou.

Príprava stavebného otvoru: vodováhou zmerajte všetky otvory, nerovnosti zapravte. Odporúčame do otvoru inštalovať špeciálne parotesné pásky.

Príprava okien na osadenie: pred osadením je nutné vyvesiť krídlo okna z rámu. Krytku na čapoch odklopte a čap vysuňte smerom dolu.

Osadenie rámov: rám okien vložte do otvoru. Opäť si na pomoc zoberte vodováhu, pomocou ktorej vyvážite okno do roviny. Rám zaistite klinmi.

Ukotvenie rámov: na ukotvenie sa používajú montážne kotvy, ktoré sa zasekávajú do drážok v ráme a k murivu.

Izolácia rámu: priestory medzi rámom a murivom musíte izolovať montážnou penou. Penu naneste aj do otvorov, ktoré vzniknú po odstránení montážnych klinov. Pomocou nízkoexpanznej montážnej peny pripevnite do otvorov parapetné dosky.

Osadenie okien: po izolácii je možné osadiť okná do rámu. Následne vás čakajú murárske práce – nanesenie omietky.

Náš tip: Tento postup osadenia okien je veľmi zjednodušenou verziou. Pri osádzaní okien môžu nastať situácie, ktoré nezachránite ani pomocou videí na internete. Rozmyslite si dobre či nedáte prednosť odborníkom  Oslovte firmy plastové okná Bratislava alebo vo vašom meste. Budete príjemne prekvapení, že montáž okien nie je nákladná. Ušetríte čas a možno aj zbytočné výdavky na opravu zle osadených okien.