Úvod Dom, byt a záhrada Zodpovieme vám najčastejšie otázky o tepelných čerpadlách

Zodpovieme vám najčastejšie otázky o tepelných čerpadlách

21
0
ZDIEĽAŤ
Zodpovieme vám najčastejšie otázky o tepelných čerpadlách
Zodpovieme vám najčastejšie otázky o tepelných čerpadlách

Rozmýšľate nad tým, že by ste si kúpili tepelné čerpadlo? Tento nápad vám schvaľujeme, pretože tepelné čerpadlá sú ekonomicky veľmi výhodným spôsobom ohrievania interiéru i vody. Zároveň ide o ekologickú technológiu. Šetriť prírodu a k tomu ušetriť značnú časť na výdavkoch za domácnosť dokážu naozaj len tepelné čerpadlá. Ktoré otázky trápia ľudí pred obstaraním čerpadla a odpovede na tieto otázky vám práve prinášame.

Čo je tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo je prístroj, ktorý pracuje na cyklickom princípe. Čerpá energiu z vonkajšieho prostredia a premieňa ju na energiu, ktorá dokáže ohrievať vodu, kúriť i chladiť. Vďaka technologickému pokroku sa stali čerpadlá veľmi výkonnými strojmi s nízkymi prevádzkovými nákladmi. Medzi najkvalitnejšie patria tepelné čerpadlá Panasonic.

Existuje viac typov tepelných čerpadiel?

Tepelné čerpadlá môžu získavať energiu zo vzduchu, vody alebo zo zeme. Z hľadiska obstarávacej ceny sú najlacnejšie čerpadlá typu vzduch-voda. Takéto čerpadlá ponúka firma tepelné čerpadlá Prešov Enertop. Ich princíp spočíva v získavaním energie zo vzduchu a sú efektívne počas celého roku. Najviac účinné sú čerpadlá typu zem-vzduch, ale pre ich inštaláciu je nutné realizovať výkopové práce.

Je prevádzka tepelného čerpadla hlučná?

V minulosti ľudí od kúpy a inštalácie tepelného čerpadla odrádzala vyššia hlučnosť pri prevádzke. Súčasné tepelné čerpadlá sú hlučné minimálne a vďaka profesionálnej montáži je ich chod veľmi tichý. Vyberte si firmu s dobrým renomé a možnosťou servisu zariadenia. Enertop ponúka servis tepelných čerpadiel Prešov.

Kedy sa mi vráti investícia do tepelného čerpadla?

Investícia do tepelného čerpadla nie je tak vysoká, ako sa mylne veľa ľudí domnieva. Musíte si uvedomiť, že cena plynového kúrenia nezahŕňa len kúpu kotla. Pred výstavbou domu je nutné realizovať rozvod plynu vrátane prípojok. Takáto výstavba sa prenesie do ceny pozemku. Kedysi sa uvádzala návratnosť investície do čerpadla rádovo od 3 do 8 rokov. Avšak s vysokou cenou energií sa návratnosť značne skrátila.

Koľko vďaka tepelnému čerpadlu ušetrím?

Na kúpu a inštaláciu tepelného čerpadla môžete získať od štátu dotáciu. Znamená to, že ušetríte už pri prvotných nákladoch. Následne vám tepelné čerpadlá ročne ušetria približne 80 % výdavkov na energiách.

Zodpovieme vám najčastejšie otázky o tepelných čerpadlách