Úvod Dom, byt a záhrada Plastové okná a ich životnosť. Ako ju predĺžiť?

Plastové okná a ich životnosť. Ako ju predĺžiť?

148
0
ZDIEĽAŤ
Plastové okná a ich životnosť. Ako ju predĺžiť?
Plastové okná a ich životnosť. Ako ju predĺžiť?

Je jedno, či vlastníte byt, starší dom, alebo novostavbu. Plastové okná sa vyplatia na každej stavbe z hľadiska pomeru ceny, kvality i životnosti. Posledný menovaný parameter je veľmi dôležitý, pretože vyššia investícia do plastových okien znamená, že sa už celý život o okná nemusíte starať resp. ich vymeniť. Plastové profily vám vydržia celý život bez toho, aby stratili svoje vlastnosti. Samozrejme, že životnosť závisí od viacerých faktorov. Ako sa dá životnosť plastových okien predĺžiť?

Aká je reálna životnosť plastových okien?

Niektorí výrobcovia plastových okien uvádzajú ich životnosť až 80 rokov. Tento údaj nie je vôbec prehnaný a istí si môžete byť, že vaše nové plastové dvere i okná by vám mali slúžiť celý život. Samozrejme, že všetko závisí od toho, koľko ste do okien investovali. Prehnane lacné plastové okná nemajú také vlastnosti ako okná od renomovaných výrobcov. Ich problém je nielen v izolačných vlastnostiach, ale tiež v riziku deformácií pod vplyvom slnečného žiarenia.

Plastové profily sú takmer nezničiteľné

Pri kvalitných oknách sa o plastové profily obávať nemusíte. Po čase je nutné vymeniť tesnenie, ktoré je však veľmi lacné. Časom odchádza tiež kovanie. Opäť ide o finančne nenáročnú výmenu. Problémom sú sklá. Ľudia sú stále viac náročnejší, túžia po maximálnom tepelnom komforte a zvukovej izolácie. Práve kvôli sklám väčšina ľudí vymení plastové okná po približne 20 – 30 rokoch. Samozrejme, že svoje zohráva aj dizajn. Módne diktáty a trendy sa menia vo sfére architektúry tak ako v móde. Výmena nie je problém, veď plastové okná a ich cena vás neruinujú.

Ako sa dá predĺžiť životnosť plastových okien

Ak chcete, aby vám plastové okná slúžili naozaj dlho, musíte si vybrať firmu, ktorá si dáva záležať na výrobe i montáži. Firmy ponúkajúce plastové okná Bratislava, Košice či iné mesto sa predháňajú v cenových ponukách. Pred tým, než si niektorú z firiem vyberiete, overte si jej referencie. Kameňom úrazu býva veľmi často montáž okien. Zle osadené okná strácajú svoje vlastnosti a ich rámy sa zničia. Počas používania okien si všímajte, ako sa otvárajú a zatvárajú. Ak začnú drhnúť, je nutné ich nastaviť. Nezabúdajte na premazanie kovania silikónovým olejom, a to raz do roka. Už sme spomínali výmenu tesnení, ktoré sa stará o tepelnú izoláciu. Na umývanie rámov nepoužívajte abrazívne prípravky. Stačí vám utierka, voda a mydlo. Mnohí domáci majstri sa púšťajú do opráv plastových okien sami. Neodborným zásahom môžete narobiť viac škody ako osohu. Radíme vám využívať servisné služby profesionálov, ktorí vám dodajú originálne náhradné diely.