Úvod Dom, byt a záhrada Zima sa skončila. Ako pripraviť terasu na dlhé jarné a letné večery?

Zima sa skončila. Ako pripraviť terasu na dlhé jarné a letné večery?

163
0
ZDIEĽAŤ
Ako pripraviť terasu na dlhé jarné a letné večery
Ako pripraviť terasu na dlhé jarné a letné večery

Síce terasa nie je v zime miestom na ranné kávičky a posedenia s priateľmi, paradoxne dostáva zabrať najviac práve v tomto ročnom období. Všimnúť si to môžeme s príchodom prvých slnečných lúčov, ktoré začnú odhaľovať drobné nedokonalosti. Hoci by ste sa o ňu mali starať aj počas chladných dní, práve jarné upratovanie jej „vdýchne“ nový život a pripravíte ju tak na teplejšie mesiace.

Poctivé vyčistenie je základ

Možno to znie na prvý pohľad banálne, no práve čistenie by sa malo stať prvým krokom v oživení vašej terasy po dlhej zime. Klasická dlažba a kamenné podlahy majú v porovnaní s drevenou podlahou malú výhodu, lebo pri ich čistení si zvyčajne vystačíte aj s prípravkami, ktoré nájdete bežne v domácnosti. Terasové dosky zase rozžiaria prípravky na ne určené a čoskoro sa tak budete môcť po vyhriatej terase prechádzať pokojne aj naboso. 

Nie je záhradný nábytok ako záhradný nábytok

Záhradný nábytok je dominantou takmer každej terasy, preto si dajte záležať na jeho správnej údržbe. Jeho príprava na terasovú sezónu sa však odvíja od materiálu, z ktorého je vyrobený. 

Nábytok z dreva

Drevený nábytok vyžaduje o čosi precíznejšiu a náročnejšiu údržbu, pretože drevo neustále pracuje. Počas zimy si dajte pozor na to, aby nebol vystavený nadmernej vlhkosti. Mohlo by to mať za následok tvorbu plesní. 

Predtým, ako ho vystavíte slnečnému žiareniu, vyčistite nábytok jemnou handričkou namočenou v čistej alebo v mydlovej vode. Aby ste ho v snahe revitalizovať náhodou nepoškodili, vždy čistite v smere dreva.

V prípade, že sa vám počas zimy predsa len vytvorili plesnivé miesta, po očistení použite jemný brúsny papier a keď bude nábytok úplne suchý, aplikujte impregnačný alebo olejový náter, prípadne drevo pretrite farbou. 

Okrem toho, že ho týmto procesom pripravíte na sezónu, výrazne tým predĺžite aj jeho životnosť. Za odmenu dostanete pevný, krásny a voňavý nábytok pripravený na všetky plánované aj neplánované návštevy.

Nábytok z ratanu

Samostatnou kapitolou je nábytok z prírodného ratanu, ktorý treba čistiť, ošetrovať a olejovať na pravidelnej báze. Preto mu pred sezónou venujte zvýšenú pozornosť. Menej starostlivosti si vyžaduje umelý ratan, pretože je povrchovo upravený tak, aby dokázal odolať priamym slnečným lúčom, ale aj chladnejším dňom a väčšej vlhkosti. Stačí, keď ho po zime prejdete handričkou a môžete naň pokojne poukladať vankúše.

Nábytok z iných materiálov

Najmenej náročný záhradný nábytok je kovový, liatinový a hliníkový. Po zime skontrolujte všetky spoje, ktoré môžete v prípade potreby poriadne dotiahnuť. Po vyčistení aplikujte náter brániaci korózii. No dajte si pozor na to, aby nebol poškodený a nechajte ho poriadne preschnúť. 

Tento typ nábytku by sa však nemal dlhodobo vystavovať priamemu slnečnému žiareniu, preto je vhodnejší skôr na kryté terasy. Platí to aj v prípade plastových kúskov, ktoré zase na slnku strácajú svoju farbu a odolnosť. Po zime ich jednoducho pretrite, prípadne aplikujte farebný náter.

Na detailoch záleží

Samozrejme, zabúdať netreba ani na zútulnenie terasy dekoráciami či kvetmi. Na jar môžete dokúpiť nové rastlinky a s príchodom teplejších dní vybrať na terasu aj tie, ktoré ste pred zimou uložili do tepla. Nezabúdajte na drobnosti, vďaka ktorým zútulnite aj ten najfádnejší priestor. 

Ak sú po zime kvetináče na terase špinavé, poriadne ich vyčistite a pomaly môžete doplniť aj štýlové vankúše, deky alebo iné dekorácie. Obzvlášť na jar je dôležité pravidelne sledovať počasie, aby ste všetko stihli ukryť včas pred nečakaným dažďom. 

 

FOTO: pexels.com