Úvod Tlačové správy Význam hliníka pre súčasnú spoločnosť

Význam hliníka pre súčasnú spoločnosť

3183
0
ZDIEĽAŤ

Od roku 1854, kedy Henri Sainte – Claire Deville spustil prvý komerčný proces výroby hliníka, sa stal tento kov nepostrádateľným pre moderného človeka.

V konštrukčných kanceláriách sa využíva jeho veľkej pevnosti a malej hmotnosti pre stavbu áut, lietadiel, vlakov i kozmických lodí. Je známa schopnosť hliníka absorbovať kinetickú energiu, čo ho predurčuje aj pre výrobu dverí a hliníkových okien . Zvlášť veľa namáhaných dverí, ktoré si podáva veľké množstvo ľudí z ruky do ruky. Rovnako, ako sa často otvárajú okná, dvere, poštové schránky, odierajú fasády, a podobne, je potrebné vziať do úvahy aj inú vec. Vonkajšie dvere, okná, drevené konštrukcie veľkých nájomných domov, hotelov, zariadení vhodných na komerčné ubytovanie, z masívneho dreva je vždy potrebné udržiavať a vymieňať, pri hliníkových materiáloch toto odpadá.

Výroba hliníka a jeho význam

Hliník je materiál získavaný elektrolýzou z horniny bauxit, ktoré je na Zemi takmer nevyčerpateľné množstvo. Na rozdiel od dreva, ktorého je na Zemi už takmer nedostatok. Navyše hliník sa dá neustále recyklovať. Pri výrobe hliníka je v drvivej väčšine prípadov používaná energia z vodných elektrární. Aj tento nepostrádateľný fakt ho zvýhodňuje pred použitím iných materiálov.

Hliník je navyše materiál s vysokou konštrukčnou pevnosťou pri zachovaní nízkej hmotnosti. Je odolný voči poveternostným vplyvom, zmenám teplôt aj voči chemickému pôsobeniu.

Použitie na výrobu materiálov dennej potreby

Ani po rokoch používania nie je potrebné dvere vyrobené z hliníka ošetrovať a povrchovo udržiavať. O dverách z hliníka sa dá povedať, že sú nezničiteľné. Hliník tiež vyniká vďaka svojim statickým vlastnostiam v rôznych špeciálnych konštrukciách, napr práve v presklených fasádach, pološtrukturálnych a štrukturálnych fasádach, alebo konštrukciách bezrámového zasklenia, kde jednoznačne vedie oproti drevu či plastu.

Výroba hliníka a ekologické aspekty

V minulosti bolo výrobe hliníka zazlievaná najmä nešetrné správanie sa voči životnému prostrediu. Súčasné možnosti a trendy pri rekultivácii krajiny dávajú veľa možností, ako zaujať správne stanovisko pre obnovenie krajiny spôsobom, aby sa jej to nedotklo dlhodobo. Zároveň technológia spracovania hliníka z bauxitu v súčasnosti ponúka niekoľko možností. A to aj tak, aby po spracovaní nevznikali nebezpečné odpady, ktoré musia dlho ležať na skládke nedotknuté.