Úvod Nakupovanie a Móda Ušetriť peniaze môžete aj na osobnom účte

Ušetriť peniaze môžete aj na osobnom účte

1782
0
ZDIEĽAŤ

Peniaze hýbu svetom. Priznajte si, aj keď pre vás neobsadzujú prvé priečky vo vašich životoch, bez nich by ste si nemohli takmer nič dovoliť. Každý z nás si praje žiť na istej úrovni a uživiť svoju rodinu. Kým niekto patrí medzi pôžitkárov a užíva si krásu prítomnosti, iný myslí aj na budúcnosť a na to, čo v nej chce mať.

Niekto si chce v budúcnosti kúpiť auto, ísť na lepšiu dovolenku alebo si postaviť domček. Možností, čo si za peniaze chcete kúpiť, je veľa, no dôležité je, aby ste na to mali. Šetriť si na budúcnosť je v súčasnosti určite vhodným krokom, pre ktorý by ste sa mali aj vy rozhodnúť.

Každý musí šetriť inde

Aj keď si neplánujete zadovážiť nič, určite by ste chceli v budúcnosti žiť pokojne a s pocitom, že v prípade potreby budete disponovať istou finančnou rezervou. Tú si musíte zadovážiť sami – najlepšie sporením. Na otázku, ako si môžete peniaze našetriť, je odpovedí niekoľko. Každý však potrebuje šetriť na niečom inom. Okrem toho je vhodné porozmýšľať aj o tom, ako si vybrať sporiaci účet.

Kde najviac míňam?

Ak ste sa rozhodli sporiť si, určite vám ako prvé napadlo odkladať si peniaze. Práve takto sa to rozhodne robiť väčšina z vás, no skúste sa na svoje výdaje pozrieť komplexne.

To znamená pozrieť sa na to, v akej oblasti najviac peňazí miniem. Niekto si rád dopraje kvalitné oblečenie, niekto zas nedá dopustiť na drahú elektroniku. Mať prehľad o tom, kde a koľko míňame, je pre každého veľké plus. Niektoré banky ponúkajú aplikácie, ktoré tieto informácie pre svojich klientov ponúkajú, a tak sa sebakriticky môžete pozrieť, kde by ste mohli peniaze ubrať.

Obmedzte cestovanie autom

Ak vlastníte auto, zamyslite sa, či ho potrebujete využívať na všetky svoje aktivity. Cestu do práce môžete prežiť aj v autobuse či hromadnej doprave. Možno ste si to neuvedomili, ale to, že využívate auto, je ako keby ste živili navyše jedného člena rodiny. Ak môžete, auto nechajte doma.

Míňame všetko

Rád, ako ušetriť, nájdete na internete nespočetne veľa. No vy sami viete, aké sú vaše príjmy a aké výdaje. Podľa prieskumov väčšina Slovákov minie takmer všetko a ešte niečo navyše. Sporiť si je dnes preto pre mnohých veľká neznáma. Pritom spoliehať sa iba na štát nie je určite dobré.

Sporte si a niekedy odložte aj viac

Ak máte v banke založený osobný účet, určite viete o možnosti odkladať si peniaze. Sporiace účty sú dnes veľmi obľúbené a mnohí z nás si tam mesačne určitý finančný obnos aj posielajú. Nebuďte lakomí, a keď sa vám niektorý mesiac zadarí viac, pošlite tam vyššiu čiastku, než na akú ste zvyknutí.

Iný účet, najlepšie v inej banke

Niekedy, ak si sporiaci účet nevytvoríte, skúste si vytvoriť úplne nový účet, najlepšie v inej banke, než v akej máte osobný účet. Niekoľko cenných rád, ako si vybrať a založiť bankový účet nájdete napríklad v tomto článku. Na tento účet budete posielať mesačne peniaze, ak vám príde nečakaná suma, aj tú pošlete na tento účet. Dôležitou podmienkou ale bude, aby ste nevedeli, koľko peňazí tam máte, a aby vám banka neposielala výpisy z účtov. Tento účet bude fungovať ako vaša rezerva na horšie časy.

Účet bez poplatkov vám pomôže ušetriť peniaze

Sporiť sa dnes dá aj inak. Ak chcete ušetriť nemalé peniaze na poplatkoch v banke, skúste si nájsť čas a porovnať ponuku bánk v tejto oblasti. Dnes existujú aj také, ktoré vám ponúknu osobný účet bez poplatkov.

Poplatku za vedenie účtu sa dnes nevyhnete. mBank vám ale ponúkne bezplatný bankový účet. Za jeho založenie či vedenie nemusíte zaplatiť nič. Dokonca si to všetko vybavíte z pohodlia domova bez toho, aby ste museli navštíviť pobočku. Na to, aby ste to dosiahli, stačí, ak mesačne vykonáte niekoľko transakcií. Niekde stačí, ak párkrát zaplatíte kartou a za účet platiť nemusíte.

Platba kartou vám pomôže ušetriť tiež

Každá banka ponúka niekoľko možností, ako si ušetriť nejaké peniaze. Aj keď sa neviete vzdať trička za niekoľko desiatok eur, nevadí, no zaplaťte ho kartou. Ak takýchto platieb kartou zrealizujete za mesiac niekoľko, určité percento sa vám na váš účet pripíše. Stačí vedieť, aké výhody vám váš bankový účet prináša. Mnohí ani nevedia, a nevyužívajú svoje možnosti naplno.

Na výbery používajte iba svoje bankomaty

Za výbery z bankomatov takisto mnohé banky ponúkajú určité bonusy. Mnohí sa však nepozastavia nad tým, odkiaľ si peniaze vyberajú. Niekedy nie je váš bankomat nablízku a vy tak siahnete po bankomate inej banky. Poplatky za výber z bankomatu cudzej banky však môžu byť v niektorých prípadoch príliš vysoké, a vy môžete ušetriť tým, že sa radšej prejdete niekoľko metrov k tomu svojmu.

Benefity bánk

Určité percento z nákupov či výberov z bankomatov vám môže ušetriť peniaze. Niektoré banky dokonca ponúkajú vernostné programy, kde ako klient danej banky môžete získať určité zľavy.

Spojte si pôžičky do jednej

Dnes ak nastane nečakaná situácia, mnohí siahajú po pôžičkách. Požičať si peniaze však nie je vždy nutné. Ak teda nemusíte, peniaze si nepožičiavajte. Ak už ale nejaké pôžičky máte, skúste si ich spojiť do jednej. Jeden záväzok bude ľahšie splatiť a takáto konsolidácia pôžičiek je dnes možná vo viacerých bankách.

Možností, ako ušetriť peniaze, existuje niekoľko. Je dôležité, aby ste vedeli, kde a ako tak môžete urobiť. Pri zakladaní osobného účtu v banke si teda naštudujte všetky podmienky, ktoré súvisia s účtom. Mnohé vám môžu priniesť benefity a práve na nich ušetríte nemalé množstvo peňazí.