Úvod Dom, byt a záhrada Uprataný domov zvyšuje psychickú pohodu. Ako na to?

Uprataný domov zvyšuje psychickú pohodu. Ako na to?

190
0
ZDIEĽAŤ
uprataná domácnosť

Naše psychické zdravie dostáva v posledných rokoch riadne zabrať, a preto je potrebné ho posilňovať ako sa len dá. Odborníci prišli s názorom, že uprataná domácnosť lepšie vplýva na psychické zdravie osôb v nej žijúcich. Avšak na druhej strane, pridlhé upratovanie vás môže zasa vyčerpať a deprimovať.

Ako teda upratovať tak, aby ste touto činnosťou netrávili dlhé hodiny a zároveň mali svoj priestor pod kontrolou?

Zbavte sa všetkého nepotrebného

Veci, ktoré nepoužívate vás väčšinou iba zaťažujú. Musíte ich v domácnosti obchádzať alebo ich prekladáte z miesta na miesto bez toho, aby k niečomu slúžili. Prvým krokom k uspokojivému poriadku je zbavovanie sa nadbytočností. Nemusíte ich však nutne vyhodiť, niekomu sa ešte môžu zísť. Skúste ich predať, darovať alebo vymeniť za niečo užitočnejšie.

Sezónne veci uložte do garáže či komory

Komora, špajza, balkón alebo garáž sú ideálnym miestom pre skladovanie sezónnych vecí ako sú lyžiarky alebo kolieskové korčule. Neodporúčame však len tak ich tam položiť, ale je vhodné zložiť všetky veci do boxov alebo aspoň minimálne vložiť do regála.

Kovové regály od Majster Regál do garáže sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, šírkach, výškach i hĺbkach, a tak ich dokážete napasovať do akéhokoľvek priestoru bez problémov. Sezónne veci vám tak nebudú nikde padať na hlavu alebo zavadzať pri parkovaní.

Vytvorte úložný priestor

Dostatočný úložný priestor dokáže skrátiť dobu upratovania na polovicu. Niektoré veci totiž nepotrebujete vystavovať na obdiv alebo ich používate iba sporadicky, a preto je lepšie ak sú uložené v boxoch. Boxy však nemusia byť zastrčené iba v komore alebo garáži.

Pokojne môžete postaviť regál do predsiene alebo kuchyne a ozdobné úložné boxy budú mať okrem praktickej funkcie aj funkciu estetickú. Regály nájdete v rôznych farebných prevedeniach, takže ich môžete doladiť k nábytku alebo ich nechať vyčnievať ako dominantný prvok.

Nič sa nesmie len tak povaľovať

Pravidlo presne stanoveného umiestnenia každého predmetu iste poznáte z minimalizmu. Iba domácnosť, v ktorej každá vec niekam patrí môže pôsobiť upratane a harmonicky. Ak to tak nie je, zamyslite sa nad frekvenciou ich využitia a ich prípadným darovaním alebo predajom.

Upratujte vo vopred premyslených fázach

Fázové upratovanie predstavuje spôsob, pri ktorom si rozdelíte domácnosť na rôzne oblasti alebo miestnosti a každý deň upraciete iba jednu časť. Domov tak nebude nikdy priveľmi rozhádzaný a vy nestrávite celé popoludnie nudnou činnosťou.

Utieranie prachu pokojne zverte deťom. Umývanie podláh môžete urobiť môžete urobiť z ekonomických dôvodov vo všetkých oblastiach v jeden deň.

Do uprataného domova sa vždy radšej vraciame, pretože pôsobí útulnejšie a príjemnejšie. Na to, aby ste vašu domácnosť doviedli to tohto stavu stačí iba pár krokov. Kedy sa do toho pustíte?

 

Zdroj obrázkov: www.majster-regal.sk