Úvod Dom, byt a záhrada Ako si zariadiť obývačku v modernom retro štýle?

Ako si zariadiť obývačku v modernom retro štýle?

183
0
ZDIEĽAŤ
Ako si zariadiť obývačku v modernom retro štýle?

Nie ste moderný typ a neobľubujete strohé steny a neutrálne farby? Možno patríte k ľuďom, ktorí obľubujú drevo, koberce a staré bytové doplnky. Ak ste sa v tejto definícií našli, prezradíme vám, ako si zariadiť obývačku tak, aby pripomínala staré retro filmy. Hoci ide o dávny retro štýl, vôbec nejde o starý nábytok. Naopak, ide o nadčasové kúsky.

Prvým a najdôležitejším pravidlom je, že si obývačku vybavte podľa seba. Môžete sa inšpirovať mnohými obrázkami či videami, no ak sa vo svojej obývačke nebudete cítiť dobre, vôbec to nemá zmysel.

Poďme na to! Ako svoju obývačku premeniť na retro miestnosť?

  1. Začnite dominantou miestnosti – gaučom

V obývačke sa najväčšia pozornosť upriamuje práve na gauč, ktorý je miestom, kde sa všetci usadia a venujú pozornosť jeden druhému. Gauč môžete umiestniť do stredu alebo na kraj izby. Tým, že ide o retro štýl, máte na výber niekoľko možností. Môžete zvoliť veľký farebný gauč napríklad v žltej farbe alebo naopak koženú pohovku so zahnutými ramenami.

  1. Pridajte na zem koberec

Kedysi ste mohli v každej druhej domácnosti vidieť na zemi veľký červený perzský koberec plný ornamentov. Dnes už koberce nie sú príliš v móde a je to veľká škoda! Ak pod váš gauč dáte aspoň kúsok koberca, nielen, že podčiarknete samotný gauč, zároveň zvýraznite celú obývačku. Koberce sú zároveň veľmi dobrí pomocníci, pretože pohlcujú prach, ktorý vám nebude len tak ležať na dlážke.

  1. Nábytok by mal byť vkusný

Retro nábytok je väčšinou jednoduchý a drevený. V niektorých prípadoch narazíte na nábytok, ktorý má zlaté alebo ornamentové rúčky na skrinkách či zásuvkách. Môžete si zvoliť napríklad veľký nábytok v tmavohnedej farbe a menší nábytok, napríklad retro tv stolíky, v svetlých farbách. Retro štýl, ktorý sa niekedy približuje k vintage, je totiž plný farieb.

  1. Steny by nemali ostať prázdne

Vdýchnite svojej obývačke nový život tým, že pridáte na stenu rôzne obrazy, skutočné zrkadlá, ale napríklad aj falošné zrkadlá, ktoré majú len rám. Nezabudnite, že niekedy je menej viac.

Na druhú stranu sú pomerne obľúbené napríklad obrazové steny. Preto si kúpte retro rámy, vyberte si maľby či fotografie a poskladajte si svoju vlastnú obrazovú stenu.

  1. Zamerajte sa na detaily

Posledný tip, ako mať doma krásnu retro obývačku je, aby ste sa sústredili na detaily. Namiesto bielych závesov na okná môžete dať farebné alebo geometricky vzorované. Bežnú modernú lampu môžete vymeniť za retro lampu. Čím viacej „starých“ prvkov bude vaša obývačka mať, tým viac retro bude vyzerať.

Dôležitým detailom je aj to, či vám všetky farby spolu ladia a tvoria nejaký celok. Opäť platí, že niekedy je menej viac. Niekedy môžete použiť aj rovnakú farbu, napríklad zelenú v rozličných odtieňoch alebo s rôznymi ornamentmi.

Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com