Úvod Nakupovanie a Móda Turistickú obuv vyberajte podľa náročnosti trasy

Turistickú obuv vyberajte podľa náročnosti trasy

294
0
ZDIEĽAŤ
Turistickú obuv vyberajte podľa náročnosti trasy
Turistickú obuv vyberajte podľa náročnosti trasy

Stáli ste pred pultmi plnými turistických topánok a nedokázali si vybrať? Je pravda, že laik len ťažko dokáže ohodnotiť, ktorá obuv je pre jeho aktivity vhodná. Počas výberu akejkoľvek športovej obuvi je nutné prihliadať hneď na niekoľko aspektov od vrchného materiálu až po to, aký druh športovca ste. Výber turistických topánok musíte podriadiť hlavne tomu, do akého terénu sú určené resp. podľa náročnosti trasy.

Prečo je nutné do hôr nosiť turistickú obuv

Pri prechádzke po meste alebo jeho okolí je jedno, či si obujete tenisky, alebo sandále. V horách sa však stretnete s úplne iným terénom a inými situáciami. Preto je nutné dodať chodidlu a členkom oporu, aby zvládli výstupy alebo nespevnené cestičky. Turistická obuv je svojim strihom i použitými materiálmi prispôsobená tak, aby ste sa vyhli zraneniu a zároveň vás neprekvapilo počasie. Ide o veľmi pevné a odolné topánky, ktorá vás podržia v akomkoľvek teréne. Pozor však na to, ako náročné trasy si vyberáte.

Nízke na prechádzky a vysoké na výstupy

V prvom rade si všímajte výšku topánky. Pánska i dámska turistická obuv sa vyrába nižšia, po členky alebo nad členky. Nižšie strihy sú vhodné na turistiku, počas ktorej nepočítate s veľkým prevýšením alebo náročným výstupom do kopca. Nižšie turistické topánky sú zároveň ľahšie a veľmi pohodlné. Nechránia však členky, čo je ich najväčšia nevýhoda. Ak potrebujete členkom dodať stabilitu, tak si musíte kúpiť topánky prečnievajúce cez členky. Do vysokohorského prostredia by sme sa bez takýchto topánok na vašom mieste nevybrali. Pozor si dávajte aj na to, aby boli vami vybrané topánky minimálne nepremokavé. Lepšie je, keď nájdete také, ktoré sú aj vodovzdorné. Nebudete sa musieť báť ani stúpnutia do horského potôčika.

Do ľahšieho terénu ľahšie topánky

S trochou zveličenia môžeme povedať, že do ľahšieho terénu si kúpte ľahšiu obuv. Na prechádzky v blízkom lese vám takéto topánky budú naozaj stačiť. Nečakajte od nich špeciálnu odolnosť a ani nepremokavosť, ale sú komfortné a využijete ich aj počas bežného nosenia v meste. Do hôr si kúpte turistické topánky, ktoré sú vystužené v oblasti päty a špičky, majú kožený zvršok a všitú vodovzdornú membránu. Všímajte si aj odolnosť podošvy skladajúcej sa z dvoch vrstiev. Špeciálne požiadavky na vlastnosti topánok majú nadšenci turistiky, ktorí vyrážajú do hôr na niekoľko dní. Vždy sú vyššie, kožené, vodovzdorné a podošvu majú rozdelenú do protišmykových a nášľapných zón.