Úvod Tlačové správy Tipy ako ušetriť elektrinu a plyn

Tipy ako ušetriť elektrinu a plyn

994
0
ZDIEĽAŤ

Tiež patríte k tým nešťastníkom, ktorí šetria energiou ako sa len dá, ale na účte za plyn či elektrinu sa to neodráža? Cena elektriny zlacnela, ale vy ste to nepocítili? Dodávatelia plynu sa u Vás pravidelne striedajú, ale bez zmeny? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali áno, vyskúšajte tieto tipy a triky, ako na energiách ušetriť.

Všímajte si energetické štítky

Pri nákupe nového spotrebiča si okrem iného nezabudnite všimnúť energetický štítok, ktorý ukazuje nielen spotrebu energie, ale aj spotrebu vody. Na Slovensku majú výrobcovia od 1. mája 2002 povinnosť označovať spotrebiče pre domácnosť energetickým štítkom a označujú sa ním napríklad práčky, umývačky riadu a televízory.

Najefektívnejšie kategórie elektrospotrebičov hľadajte pod označením A+, A++ a A+++.

Ako zabrániť nechcenému odberu prúdu?

Vedeli ste, že aj vypnutá tlačiareň stále odoberá prúd? Čo je horšie, deje sa to s väčšinou domácich elektrospotrebičov. Majú totiž zabudovaný transformátor, ktorý berie prúd neustále. Je totiž trvalo pripojený k sieti. Dobrou správou však zostáva, že je to stále lepšie ako pri starých spotrebičoch, ktoré dokázali takto spotrebovať za hodinu o 15 wattov viac než tie nové.

Zastaviť to môžete vypnutím hlavného vypínača, vytiahnutím šnúry zo zásuvky, ale aj spoločným vypínaním pomocou predlžovacieho káblu s vypínačom zásuviek.

Ďalšie tipy ako ušetriť

Ušetriť môžete aj na mrazničke, ktorú umiestnite ďalej od sporáku alebo iného zdroja tepla. Spotrebu energie je možné „udržať na uzde“ i optimálnym dávkovaním prádla a voľbou vhodnej teploty. Pri preplnenej práčke môže odber elektriny nadmerne vzrásť. Pri varení používajte prikrývky a obmedzte dlhé pečenie v trúbe. Energiu šetrí napríklad aj tlakový hrniec. 

Náklady za elektrinu a plyn znížite aj zmenou dodávateľa

Dodávatelia elektriny a plynu dokážu vo veľkej miere zvýšiť alebo znížiť náklady za energiu. Ako si však vybrať správne? Či už si vyberiete zmluvu s viazanosťou alebo bez nej, dajte si pozor na skryté poplatky. Všimnite si kvalitu web stránky dodávateľa energie, ktorá by mala byť prehľadná. Smerodajná bude pravdaže najmä samotná cena plynu, respektíve elektriny, ktorú budete musieť zaplatiť. Ak sa rozhodnete skutočne dobre, tak získavate spoľahlivého partnera na dlhé roky.      

Zdroj: finexpert.cz  

Foto: elgas.sk