Úvod Automagazín Spoznajte rozdiely medzi priamym a nepriamym snímačom tlaku pneumatík

Spoznajte rozdiely medzi priamym a nepriamym snímačom tlaku pneumatík

149
0
ZDIEĽAŤ
Spoznajte rozdiely medzi priamym a nepriamym snímačom tlaku pneumatík
Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách je veľmi dôležitá. Nemáte čas merať tlak v pneumatikách? Kúpte si priamy alebo nepriamy snímač tlaku pneumatík.

Ako často meriate tlak v pneumatikách? Väčšina ľudí by odpovedala, že len vtedy, keď sa im zdá pneumatika príliš mäkká. Niektoré motoristi tlak kontrolujú pred dlhšou cestou. Nájdu sa aj takí, ktorí tlak nekontrolujú vôbec. Následne sa čudujú, prečo pneumatiky doslúžili tak rýchlo. Ak si chcete byť istí, že máte v pneumatikách správny tlak, kúpte si priamy alebo nepriamy snímač tlaku pneumatík. Aký je medzi nimi rozdiel?

Prečo je tlak v pneumatikách dôležitý

Kontrola tlaku v pneumatikách má dva podstatné významy. Prvým je bezpečnosť a druhým úspora financií. Pri nesprávnom tlaku v pneumatikách sa vozidlo horšie ovláda, pomalšie brzdí a hrozí dokonca defekt. Druhou stránkou sú financie. Nedofúknuté alebo príliš nafúknuté pneu sa rýchlejšie ojazdia – tie menej na bočných stranách a privysoký tlak ničí stred behúňa. Riziko poškodenia je vyššie ako v prípade, keď používate snehové reťaze.

Nezanedbateľný je tiež faktor úspory paliva. Niektorí šoféri sa snažia pneumatiky prehusťovať a myslia si, že týmto spôsobom znížia spotrebu paliva. Je síce pravda, že prehustené pneu šetria benzín, ale len minimálne. Takéto šetrenie nestojí za riziko pretrhnutia pneumatiky a jej rýchleho ojazdenia.

Nové vozidlá majú snímač od výrobcu

Od roku 2014 schádzajú z výrobných liniek automobiliek len vozidlá, ktoré už disponujú snímačmi tlaku pneumatík. Toto pravidlo vstúpili v platnosť po nariadeniach EU parlamentu, ktorý sa neustále snaží o zvyšovanie bezpečnosti na vozovkách. Z uvedeného dôvodu sa zaviedlo aj jednotné označenie pneumatík a mnohé iné bezpečnostné prvky povinné v nových autách. Vo vozidle môže byť nainštalovaný priamy alebo nepriamy snímač tlaku pneumatík.

Priamy snímač tlaku pneumatík

Priamy snímač tlaku pneumatík sa skladá zo senzorov, ktoré sú nainštalované v pneumatike. Senzory počas jazdy neustále monitorujú zmeny tlaku a vysielajú signály na palubnú dosku. Systém je veľmi presný, pretože sleduje tlak a dokonca teplotu v každej pneumatike zvlášť. Dokáže sledovať zmeny aj počas parkovania. Niektoré priame systémy upozornia vodiča na každú zmenu tlaku a iné vysielajú informácie do riadiacej jednotky neustále.

Nepriamy snímač tlaku pneumatík

Nepriamy snímač tlaku pneumatík je menej presnejší. Nemonitoruje priamo tlak v pneumatikách, ale len otáčavosť, vibrácie a rýchlosť kolies. Na základe týchto údajov vie vyhodnotiť či sa tlak v pneumatikách zmenil.