Úvod Zaujímavosti Sklenené a plastové poháre

Sklenené a plastové poháre

185
0
ZDIEĽAŤ
Sklenené a plastové poháre

Poháre sa používajú v profesionálnej gastronómii nielen na servírovanie vína, koktailov, brandy alebo grappy, ale aj na silnejšie alkoholy a čistú studenú vodu. Väčšina zariadení používa sklenené poháre, ale to nie je jediná možná možnosť.  Plastové nádoby sú rovnako estetické a určite odolnejšie. V ktorých pohároch by sa mala podávať voda a v akej vodke? Oplatí sa invokovať do polykarbonátových pohárov alebo je lepšie zostať s klasickým sklom?

Poháre na vodu

Začnime s vodou, ktorá by mala byť ošetrená s rešpektom a podávaná vhodným spôsobom. V bare s rýchlym občerstvení alebo lacnej jedálni sa zvyčajne podáva v jednorazových plastových pohároch; Niekedy sa pije priamo z fľaše. Bohužiaľ, toto je štandard, najčastejšie vyplývajúci z pohodlia a úspor alebo z ustanovení sanitárnej a epidemiologickej stanice, ale v elegantných reštauráciách je to neprijateľné – voda by sa mala podávať na stole v skle. Čo odlišuje poháre na vodu? Okrem toho, že sa líšia kapacitou a hrúbkou skla, majú niekoľko spoločných vlastností. Jedným z nich je tvar, ktorý je väčšinou podobný. Napriek tomu sa stáva, že poháre na vodu sú zamieňané s pohármi na víno. Ako ich rozpoznať? Tie pre vodu majú zvyčajne väčšiu kapacitu a šálka umiestnená na nie veľmi vysokej stonke nie je vždy úzka smerom nahor. Stojí za to pripomenúť, že pohár na vodu by sa mal objaviť na stole nad pohármi na víno a mal by byť umiestnený čo najbližšie k ruke.

Poháre na vodku

Každý typ alkoholu, vrátane najsilnejšej alebo vodky, má svoje vlastné vyhradené sklo.  Poháre na vodku sa líšia tvarom, kondenzátom a výškou. Číre poháre na vodku majú dostatočne hrubé dno, vďaka čomu alkohol zostane chladný dlhšie. Ich kapacita sa pohybuje medzi 25 a 60 ml, aj keď existujú aj poháre s väčšou kapacitou. Najmenší z nich, zvyknutý piť takzvané zábery, teraz čistá vodka alebo tá s prísadami (napr. populárny Angry Dog), pripomínajúce  vzhľad mini pohárov. Väčšinou sa mierne rozširujú nahor, nie vždy majú okrúhly tvar a povrch ich stien je často zdobený alebo brúsený charakteristickým spôsobom. Na mnohých miestach sa kultivuje zvyk mrazivých záberov. Na pitie ochutených vodiek sa používajú tie, ktorých šálka je položená na krátkom stope.

Polykarbonátové poháre

Veľmi odolné, prakticky nerozbitné poháre vyrobené z polykarbonátu sú zaujímavou alternatívou k skleneným pohárom. Ich odolnosť vyplýva z vlastností polykarbonátu – plastu charakterizovaného transparentnosťou a vysokou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu. Jeho vlastnosti sú podobné sklenenému plexiskla a pevnosť obkladu je porovnateľná s hliníkom. Z tohto dôvodu polykarbonátové nádoby odolávajú nízkym aj vysokým teplotám. Môžu byť umyté v umývačke riadu – sú dokonale priehľadné a veľmi dlho sa nekazia a nematnejú. Polykarbonátové poháre môžu byť tiež farebné. Červené alebo biele víno podávané v čierno-bielom nepriehľadnom skle vyzerá zaujímavo.