Úvod Dom, byt a záhrada Prišla jar, zasaďte si levanduľu!

Prišla jar, zasaďte si levanduľu!

1388
0
ZDIEĽAŤ

Troch zamrznutých už máme za sebou a počasie je čím ďalej, tým teplejšie. Dokonca aj ranné mrazíky by sa už nemali objaviť, najmä nie v južnejších oblastiach našej krajiny. Prišiel vhodný čas na sadenie levandule, ktorá vašu záhradu krásne ozdobí a zároveň si ňou môžete prevoňať dom či byt, a to bez akejkoľvek chémie. Načo kupovať drahé osviežovače vzduchu plné chémie, keď si môžete dať do vázy vysušenú levanduľu, ktorá navyše účinne pôsobí proti komárom a moliam? Samozrejme, ak ste alergici, musíte jej použitie v dome či v byte zvážiť.

Levanduľa sa dá sadiť zo semiačok, čo je jeden z náročnejších spôsobov, alebo z už zakorenenej rastliny, kde môžete očakávať výsledok, pochopiteľne, rýchlejšie. Oba varianty dostanete kúpiť v záhradníctve a často dokonca aj v supermarketoch. Ako sme už spomínali, jej využitie je všestranné. Najčastejšie sa usušené kvety levandule zabalené v drobných vrecúškach vkladajú do skríň. Stačí vám kúsok bavlnenej látky napríklad zo starého trička, do ktorého zabalíte kvety levandule, previažete špagátom a boj proti moliam máte vyhratý. Dajte však pozor na to, aby látka nemala priveľké oká, z ktorých by sa vám kvety mohli trúsiť.

To by ste si zrejme narobili viac roboty ako úžitku, ak by ste si z džínsov museli vytriasať drobné kvietky. Pre tých menej zručnejších či trpezlivejších je tu aj možnosť zakúpiť hotové vrecká v domácich potrebách, ja som dokonca použila vrecká z obchodu s umeleckými potrebami, do ktorých sa zvyčajne balia šperky a ktoré sú na toto použitie ako stvorené, pričom stoja len pár centov. Vôňa vám takto vydrží celé mesiace a nemusíte sa obávať, že na vás po otvorení skrine vyletí moľa. Hodia sa aj do skríň, v ktorých skladujete náradie či vysávač, keďže ten je pre mole hotovým rajom. Nezľaknite sa, ak bude vôňa počas prvých dní intenzívnejšia.

Okrem praktického využitia je levanduľa vhodná aj ako dekorácia. Ak máte kuchyňu či inú čas príbytku zariadenú v provensalskom štýle, čo, samozrejme, nie je podmienkou, levanduľa vo váze položená doprostred stola dodá celému vzhľadu dokonalejší a dôveryhodnejší punc. Hneď ako k vám vstúpi návšteva, všimne si nielen krásne zariadenie, ale jej očarenie bude umocnené aj vôňou, ktorú táto všestranná rastlina šíri vôkol seba. Levanduľa má navyše upokojujúce účinky, takže ak máte nepokojný spánok, vložte si jedno vrecúško pod vankúš alebo si dajte vetvičku vo váze do spálne.

Vedeli ste, že túto čarovnú rastlinu môžete používať aj do varenia? Je súčasťou provensalského korenia, ktoré si môžete vytvoriť aj doma.

Levanduľa sa využíva aj v kozmetickom priemysle. Vyrábajú sa z nej oleje, mydlá, telové mlieka či šampóny, jej úžasné a liečivé účinky poznali už starovekí Gréci. Ak si netrúfate na vlastnoručnú výrobu, poobzerajte sa po ručných výrobkoch rôznych handmade firiem, ktoré ich ponúkajú zväčša na internete. Je možné, že si za ne trochu priplatíte, ale môžete si byť istí, že sú vyrobené skutočne z levandule a zväčša bez chemických prísad.

Bude toto leto kvitnúť levanduľa aj vo vašej záhrade?