Úvod Dom, byt a záhrada Prečo si vybrať obklad na dom z kameňa a nie z dreva?

Prečo si vybrať obklad na dom z kameňa a nie z dreva?

1337
0
ZDIEĽAŤ

Oba materiály sú rýdzo prírodné a vynikajú viacerými výnimočnými parametrami. Napriek tomu pri porovnaní ich vlastností budete márne očakávať vyrovnané skóre. Misky váh sa jednoznačne prikláňajú v prospech obkladov z kameňa. Prečo sa teda rozhodnúť skôr pre obklad na dom z kameňa?

Drevo má výborné vlastnosti, no aj viaceré slabiny

Drevená fasáda je obľúbeným architektonickým prvkom nielen pri klasických drevostavbách, ale aj pri murovaných domoch. Úprimne povedané, niet sa ani čomu veľmi čudovať, pretože drevená fasáda podobne ako obklad na dom z kameňa dokáže vkusne a nevtieravo doplniť architektúru každej stavbyPravdou však je, že neúprosné vplyvy počasia i zub času však nahlodávajú drevenú fasádu v porovnaní s kamenným obkladom o niečo viac.

Ak teda od drevenej fasády očakávate, že aj po niekoľkých rokoch bude vyzerať ako nová, tak sa veľmi mýlite. Bez chemickej ochrany dreva v podobe ochranných náterov alebo nástrekov sa jednoducho nezaobídete. Ďalším sklamaním môže byť pravdepodobne aj to, že ak ju už raz začnete ošetrovať náterom, tak budete musieť náter obnovovať viac-menej vždy v pravidelných intervaloch podobne ako pri záhradnom nábytku z dreva.

Frekvenciu náterov bude potrebné prispôsobiť druhu použitého dreva a potom aj typu chemickej ochrany. V princípe môžete použiť transparentný tenkovrstvový alebo hrubovrstvový lak. Prvý z nich dokáže drevu poskytnúť ochranu zhruba na 2 až 4 roky. Hrubovrstvový lak chráni síce takmer dvojnásobne dlhšie, no pri obidvoch náteroch treba počítať s komplikovaným odstraňovaním staršieho náteru pred nanesením novej vrstvy laku.

Obklad na dom z kameňa podčiarkne vzhľad domu a vydrží viac

Kamenný obklad dá fasáde atraktívnu podobu, no čo je dôležitejšie vyžaduje minimálnu a príležitostnú údržbu. Takúto fasádu nebudete musieť v budúcnosti prakticky vôbec ošetrovať, pretože obklad na dom z kameňa je odolnejší ako drevo, stálofarebný a výborne odoláva nielen mrazom, ale aj ostatným vrtochom počasia. Problémom nebude ani vzhľad fasády. Pri obkladoch z prírodného kameňa si totiž naozaj máte z čoho vyberať. Výber tak bude iba otázkou individuálneho vkusu. ´

Ak si to teda celé zhrnieme obklad na dom z kameňa:

  • · disponuje vyššou mechanickou odolnosťou a životnosťou
  • · zaujme minimálnou údržbou 
  • · ponúka vynikajúcu stálofarebnosť
  • · nevyžaduje chemickú ochranu
  • · neuvoľňuje prchavé chemické látky
  • · je odolný voči vode, plesniam a hnilobe.

Konečné rozhodnutie ponecháme na vás

Niet najmenších pochýb, že drevená fasáda i obklad domu z kameňa je atraktívnou alternatívou fasády. Výhod na strane kamenných obkladov je viacero, no je zrejmé, že obidva varianty majú dostatok fanúšikov a preto finálne rozhodnutie ponecháme iba na vašich pleciach. V každom prípade vám však prajeme pri výbere tej správnej fasády šťastnú ruku!