Úvod Dom, byt a záhrada Ako sa starať o drevený záhradný nábytok?

Ako sa starať o drevený záhradný nábytok?

1733
0
ZDIEĽAŤ

Drevený záhradný nábytok je nepochybne nádherný a nadčasový. Na druhej strane ide o prírodný materiál, ktorý podlieha nielen času, ale aj zmenám počasia. V závislosti od teploty a vlhkosti vzduchu drevo vysychá, inokedy sa rozpína.

Ak chcete, aby váš záhradný nábytok zostal čo najdlhšie krásny a funkčný, budete musieť jeho starostlivosti venovať čas aspoň dvakrát do roka.

Je vôbec nutné ošetrovať záhradný nábytok z dreva?

Starať sa treba jednoducho o všetko, dokonca aj plastový nábytok treba niekedy prepláchnuť prúdom vody alebo umyť jemným saponátom.

Vo všeobecnosti platí, že čím mäkšie drevo bolo použité pri výrobe záhradného nábytku, tým viac starostlivosti bude potrebovať. Kým exotické dreviny ako céder alebo teak veľmi dobre zvládajú zmeny teplôt aj vlhkosť, mäkké drevo ako napríklad smrek, borovica alebo buk vyžadujú viac vašej pozornosti.

Tropické drevo (teak, céder, eukalyptus a i.) je dobre odolné, zvládne aj výkyvy počasia, len stráca časom svoju farbu. Pre zachovanie pôvodnej farby a štruktúry sa používajú ochranné oleje, čiže ak chcete záhadný nábytok z dreva s minimálnou starostlivosťou, hľadajte tropické dreviny. O tradičnejšie typy dreva sa treba starať štandardnými spôsobmi – lakovaním, obrusovaním, voskovaním, impregnáciou.

Ak chcete predĺžiť krásu aj životnosť dreveného nábytku vo svojej záhrade, starostlivosti sa proste nevyhnete.

Impregnácia

Impregnácia je považovaná za hĺbkovú ochranu dreva. Práve impregnáciou totiž môžete ochrániť svoj drevený záhradný nábytok pred škodcami. Niektoré nátery chránia len pred hmyzom (insekticídne), iné len pred hubami a plesňami (fungicídne), ale sú v ponuke už aj impregnačné nátery chrániace drevo pred oboma druhmi škodcov.

Impregnácia pôsobí preventívne – ak už je drevo napadnuté škodcami, je nutné použiť prípravky určené na ich odstránenie. Napadnuté miesta by ste mali úplne obrúsiť alebo v prípade potreby aj vyrezať, aby zostalo len zdravé drevo. Tak použijete prípravok na vyhubenie škodcov, nedostatky vyplňte tmelom a na záver drevo ošetrite povrchovým náterom.

Drevený nábytok v záhradách najčastejšie napádajú plesne, hniloba a červotoče, ale stretnúť sa môžete aj s inými škodcami.

Voskované drevo

Voskované drevo by sa malo používať ideálne len v interiéroch, pretože je citlivé na vodu a vlhkosť. Po daždi utrite takýto nábytok dosucha, alebo ho rovno preventívne zakryte ochrannými plachtami určenými na záhradný nábytok. Plachty však nechajte potom dôkladne uschnúť.

Keď už náhodou máte vonku záhradný nábytok z voskovaného dreva, vosk pravidelne a dôkladne obnovujte.

Lakované drevo

Lak sám o sebe chráni drevo pred vetrom aj vodou, no ak pridáte špeciálny lak schopný ochrániť drevo ešte aj pred UV žiarením, budete mať drevený nábytok precízne ochránený po dlhší čas. Na čistenie by ste však nemali používať drsné hubky alebo agresívne čističe.

Lakované drevo treba po čase prelakovať nanovo, odstrániť pôvodnú vrstvu laku a naniesť novú. Drevo musí byť pri lakovaní suché.

Olejované drevo

Olej je pri záhradnom nábytku z dreva skvelou voľbou. Na rozdiel od laku, ktorý zostáva viac na povrchu, olej prechádza štruktúrou dreva až do hĺbky. Ochrana je tak čiastočne aj zvnútra.

Olejovanie je dobré opakovať minimálne dvakrát ročne, ideálne však aspoň trikrát za rok. Pri výbere vhodného oleja myslite na to, že by rozhodne nemal obsahovať rozpúšťadlá. Naopak, oleje chrániace nábytok pred UV žiarením sú správnou voľbou. V ponuke sú aj tzv. pigmentové oleje, ktoré dokážu rozžiariť záhradný nábytok.

Pred olejovaním drevo precízne osušte a ak je špinavé, všetky nečistoty svedomito odstráňte. Nechajte očistený nábytok uschnúť v tieni (nie na priamom slnku), a tak začnite s nanášaním oleja.

Lazúrované drevo

Lazúra je priesvitný až polopriesvitný náter, ktorý nechá vyniknúť pôvodnú krásu dreva, ale zároveň ho chráni. Existujú lesklé aj matné lazúrované nátery. Nanášajú sa v dvoch až troch vrstvách (podľa návodu) s odstupom jednotlivých náterov šesť až dvadsaťštyri hodín. Štetcom vždy hýbte v smere vlákien a prebytok zotrite.

Čistiace prostriedky na drevo proti plesni

Keď potrebujete očistiť drevený nábytok na záhrade, môžete použiť napríklad aj čistiace prostriedky určené špeciálne na drevo. Niektoré z nich dokonca pôsobia aj proti plesniam. Dané miesto, kde je pleseň, poriadne ošmirgľujte až kým nezačne byť čisté a zdravo vyzerajúce, potom ho môžete ošetriť novou vrstvou ochranného prostriedku proti plesniam. Samozrejme, nanáša sa na suché drevo.

Kompletné ošetrenie

Aj starý drevený nábytok dýchajúci spomienkami dokážete oživiť pomocou obrúsenia a kompletného ošetrenia. Možno si z detstva pamätáte starú záhradnú truhlicu, do ktorej ste u svojej starej mamy schovávali hračky pred dažďom – môžete ju mať teraz v obývačke alebo v predsieni, stačí len šikovne odstrániť brúsením povrchové poškodenia a staré nátery pred nanesením nových vrstiev.