Úvod Dom, byt a záhrada Pomaly, ale isto sa to blíži, začiatok jesenného upratovania záhrady!

Pomaly, ale isto sa to blíži, začiatok jesenného upratovania záhrady!

110
0
ZDIEĽAŤ
Pomaly, ale isto sa to blíži, začiatok jesenného upratovania záhrady!
Pomaly, ale isto sa to blíži, začiatok jesenného upratovania záhrady!

Leto sa blíži ku koncu a s prichádzajúcou jeseňou prichádza tiež špina, vlhkosť a chradnúce rastliny. Jeseň je náročným obdobím, ale s o to väčším záhradníckym potenciálom. Perfektné obdobie si nasadiť obuv, ktorú nebude vadiť ak zašpinite (napr. turistická obuv) a vyraziť do záhrady!

Jeseň je ideálny čas na vysádzanie nových rastlín, pretože tak vo vzduchu, ako aj v pôde je vlhko. Aj keď sa táto záhradnícka sezóna blíži ku koncu, je tiež dôležité pozerať sa vpred na tú nasledujúcu. Počas jesene je ideálne zasadiť trvalky, alebo venovať starostlivosť sadeniu cibuliek, ktoré vám vykvitnú na jar. Napriek tomu, že je toto obdobie vlhkejšie než ostatné, je dobré pôdu často kontrolovať, pretože nové rastliny potrebujú dostatočné množstvo vlahy, aby mohli správne rásť.

Jesenná výsadba

Jeseň je vhodným obdobím na výsadbu predovšetkým drevín, ale aj niektorých druhov jarných cibuľovín a trvaliek. Kvety však vysádzajte iba, ak je teplota vzduchu aj zeme nad nulou. Dreviny, ktoré vysadíte na jeseň, stihnú pred zimou zakoreniť a bude sa im tak dariť omnoho lepšie, než keby ste ich vysadili až na jar. Výhoda jesennej výsadby je tiež v tom, že zálievku vysadených druhov obstará sama príroda. Taktiež založenie živého plotu je ideálne pred nástupom zimy.

Záhradné jazierko

Ak máte na záhrade jazierko, je taktiež potrebné pripraviť ho na zimu, aby na jar nebolo znečistené a plné rias. Zazimovanie vodných rastlín závisí od ich odolnosti voči mrazom, niektoré druhy však treba premiestniť do nádoby s vodou a uchovať v teplejšej svetlej miestnosti. Pobrežné rastliny ostrihajte. Jazierko je dôležité dôkladne vyčistiť od napadaného lístia. Veľmi praktickou pomôckou pre zazimovanie je sieť, ktorá sa natiahne cez jazierko a slúži ako ochrana pred mrazmi a nečistotami. Podobné opatrenia by mali byť brané aj ak máte bazén, bazénový vysávač by sa určite objavil užitočným.

Travnik

Na jeseň už tráva takmer nerastie, a ak trávnik pokosíte príliš nízko, nebude dostatočne chránený pred mrazmi. Vysoká tráva zasa priťahuje pleseň snežnú. Aký teda zvoliť kompromis? Odporúča sa ostrie kosačky nastaviť tak, aby výška trávy bola minimálne 4 cm. Kosačky na trávu by tak mali byť schopné udržať stabilnú dĺžku trávneho porastu. Ideálne je posledné kosenie naplánovať približne týždeň pred prvými mrazmi.

Ďalšia činnosť spojená s jesennou údržbou trávnika je pravidelné zhrabávanie lístia. Je dôležité, aby trávnik mohol dýchať a netrpel plesňami. Hrable patria medzi tradičné pomôcky, hrabanie je ale veľakrát zbytočne zdĺhavé a neefektívne. Záhradné vysávače lístia a fukáre prácu mnohonásobne urýchlia, výsledok je precíznejší a dokonca ani nijako nepoškodzujú trávnik.

Kontrola prúdových chráničov v domácnosti a záhrade

Prúdové chrániče sú jedným z najdôležitejších prvkov ochrany pred úrazom či požiarom spôsobeným elektrickým prúdom. V súčasnosti je ich používanie povinné takmer vo všetkých elektrických okruhoch v domácnosti. S prúdovým chráničom sa najčastejšie stretnete v rozvodnej skrinke, kde na prvý pohľad pripomína istič. Existujú však aj chrániče, ktoré majú formu adaptéra do zásuvky, prípadne sú integrované priamo v zásuvke.

Ako sučasť jesenného upratovanie, by bolo múdre skontrolovať každý prúdový chránič a ich naďalej stálu funkčnosť.