Úvod Automagazín Počas jazdy na motorke myslite na svoje chodidlá

Počas jazdy na motorke myslite na svoje chodidlá

402
0
ZDIEĽAŤ
Topánky na motorku
Topánky na motorku

Čo si ako prvé všimnete na motorkárovi okrem motorky? Iste je to kombinéza a prilba. Práve tieto dve časti motorkárskej výbavy hrajú prím pri výbere oblečenia a doplnkov. Pozor na to, že nielen kombinéza a helma z vás spravia neohrozených jazdcov. Nemenej dôležitý je výber topánok a ochrana chodidiel. Pád alebo pošmyknutie je veľkou hrozbou pre vaše nohy, ktoré sú pri styku s asfaltom extrémne zraniteľné.

Topánky na motorku vyberajte podľa štýlu vašej jazdy

Topánky a moto prilba majú jedno spoločné. Rozdeľujú sa do rôznych kategórií podľa štýlu jazdy motorkára. Počas celodennej jazdy iste oceníte ľahké topánky, ktoré na nohách nebudete ani cítiť. Pretekári naopak potrebujú robustnejšie a odolnejšie topánky. Motokrosové topánky na motorku sú robustné z dôvodu dvojitej vrstvy. Pri páde z motorky vo vysokej rýchlosti musia byť chodidlá chránené o niečo viac ako pri rekreačnej jazde. Okrem dvojitej vrstvy si dali výrobcovia záležať na ochrane prstov a päty. Tieto dve časti chodidla sú pri páde najviac ohrozené. Ak so svojou motorkou chodíte na dlhšie výlety, je väčší predpoklad, že budete nielen jazdiť, ale tiež chodiť. Pre vaše potreby sú určené touringové topánky, ktoré sú odľahčené a priedušné. Veľmi bezpečné sú športové topánky na motorku, ktoré môžete prevetrať na diaľnici a pustiť sa s nimi aj do krátkeho pretekania. Vďaka zabudovaným chráničom chodidlá pri náraze ochránia, ale nie sú tak robustné ako motokrosové varianty. Niektorí jazdci neznesú na nohách vyššie topánky. Pre týchto jazdcov sú určené moto topánky s označením cruiser. Napriek nízkemu strihu chodidlo dostatočne ochránia a sú navyše vzdušné.

Čo si ešte všímať pri kúpe moto topánok

Veľmi dôležitá je ochrana, ale nemenej dôležitý je komfort. Ak radi jazdíte na motorke za každého počasia, je nutné, aby ste si vybrali moto topánky so zabudovanou vodovzdornou membránou. Medzi najkvalitnejšie patrí Gore-Tex membrána. Pri odľahčených topánkach sa musíte pripraviť na fakt, že neposkytujú najvyššiu ochranu, ale ak sa vyvarujete bláznivej jazde, tak vám dobre poslúžia. Niekedy je naozaj nutné dať prednosť pohodliu. V opačnom prípade si na cesty pribaľte aj klasické topánky a po zosadnutí z motorky sa prezujte. Na kúpe moto topánok sa naozaj neoplatí šetriť. Čo ušetríte, to pocítite počas každej jazdy, nevraviac o riziku v prípade havárie. Ste zameraní na dizajn a chcete na motorke vyzerať perfektne? Nemusíte sa obávať, pretože v oblasti vzhľadu je z čoho vyberať. Presvedčiť sa môžete sami na stránkach e-shopu inSPORTline, kde nájdete topánky na motorku všetkých štýlov a modelov.