Úvod Zaujímavosti Perfektný stan – aby sa vám pod hviezdami spalo ako v bavlnke

Perfektný stan – aby sa vám pod hviezdami spalo ako v bavlnke

304
0
ZDIEĽAŤ
Perfektný stan – aby sa vám pod hviezdami spalo ako v bavlnke

Skúsení priaznivci stanovania nám iste dajú za pravdu, že nie je nič krajšie, ako v noci počúvať v stane zvuky lesa a po prebudení vyjsť rovno do prírody. Aby ste si stanovanie mohli užiť naozaj plnými dúškami, je potrebnú si zaobstarať stan, ktorý vám poskytne maximálny komfort.

Stan sa dá využiť nielen počas stanovačky

V dnešnej dobe máte na výber naozaj z veľkého množstva stanov. Niektoré sú určené pre deti na stanovanie v záhrade, skladné sú modely stanov určené na trávenie času na pláži, iné dokážu poskytnúť pohodlné spanie celej rodine a niektoré odolajú všetkým poveternostným podmienkam. Pri výbere stanu sú najdôležitejšie dva parametre – rozmer stanu a materiál použitý na jeho výrobu. Musíte si však uvedomiť, že na prenos rozmernejších stanov vám váš batoh nebude stačiť. Preto ak chcete komfortný stan, napríklad s oddeleným priestorom a pre štyri osoby, pripravte sa na vyššiu váhu a nutnosť premiestniť stan vo vozidle. Takéto stany sú určené na dlhšiu dovolenku a dá sa v nich nielen spať, ale aj variť alebo stráviť upršaný deň v kempe v zahraničí. Samozrejme, že vás bude pri kúpe stanu zaujímať aj cena. Veľký výber stanov za rozumné ceny nájdete na stránkach internetového obchodu inSPORTline.

Okrem veľkosti stanu si všímajte tieto údaje

Väčšie rodinné stany sú oddelené priečkami, majú viacero vchodov a disponujú tiež oknami. Ako sme už spomínali tieto stany majú vyššiu hmotnosť. Oveľa prenosnejšie sú stany v tvare iglu, ktoré sú dostatočne stabilné a veľmi rýchlo sa dajú postaviť. Stan v tvare tunela využijú skôr skúsení zálesáci obľubujúci extrémne terény a miestna na prespanie. Ak hľadáte lacný stan, kúpte si klasická áčkový, ktorý je však vhodný len na občasné, krátke stanovanie, napríklad počas festivalu. Podlaha stanu je najčastejšie vyrábaná z nylónu, ktorý je dostatočne pevný. Najlepším variantom je však podlaha z polyestru alebo polyamidu s vodným stĺpikom okolo 8 000 mm. Vrchná časť stanu tzv. tropiko je potiahnutá vodeodolnou vrstvou. Ak si chcete byť istí, že bude stan dostatočne priedušný i nepremokavý, kúpte si model s dvomi plášťami a vrchnou vrstvou s vodným stĺpikom 4 000 mm. Obzvlášť dbajte na výber materiálu, z ktorého je vyrobená konštrukcia. Najpevnejšie a najviac odolné sú stany s konštrukciou z duralových prútov. Posledným bodom pri výbere stanu by mala byť jeho farba. Bledšie farby prepúšťajú cez deň do stanu dostatok svetla, ale ráno vám neumožnia spať. V prípade, že nie ste ranné vtáča, kúpte si tmavší alebo blackout stan.