Úvod Financie a ekonomika Nezabudnite vodný skúter pred letom poistiť

Nezabudnite vodný skúter pred letom poistiť

486
0
ZDIEĽAŤ
Nezabudnite vodný skúter pred letom poistiť

Vodné skútre sa čoraz častejšie objavujú aj na našich vodných tokoch. Na prvý pohľad zaujmú a sledovať skúseného jazdca je naozaj pôžitkom pre diváka na brehu. Ak zatúžite po vodnom skútri, musíte pre jazdu na ňom splniť určité legislatívne pravidlá a potrebné je taktiež poistenie.

Rýchly prehľad pravidiel pre riadenie vodného skútra

Riadenie vodného skútra má podobné pravidlá, aké má riadenie automobilu či štvorkolky. Musíte dosiahnuť vek minimálne 18 rokov. Potrebný je tiež preukaz podobný vodičskému. Ide o tzv. preukaz vodcu malého plavidla. Pre jeho získanie môžete, ale aj nemusíte absolvovať kurz. Dôležité je však zložiť skúšky. Ak preukaz nezískate, plaviť sa na vodnom skútri smiete len v uzavretých areáloch pod dohľadom inštruktora. Dôležité je i to, kde sa chcete na skútri voziť. Vodný skúter nemôžete len tak prevetrať na akejkoľvek priehrade, ale len na povolených vodných tokoch.

Poistenie malých plavidiel

Po získaní preukazu sa môžete smelo pustiť do výberu vysnívaného skútra. Medzi najviac preferované patria vodné skútre Sea-Doo, Kawasaki alebo Yamaha. Zabudnúť nesmiete ani na poistenie, ktoré pokrýva mnohé rizikové faktory.

Na čo sa vzťahuje poistenie vodného skútra

Pri výbere poistenia vodného skútra sa informujte, kde všade poistenie platí. Toto pravidlo platí predovšetkým v prípade, že sa chystáte skúmať vodné toky v zahraničí. V poistení je zahrnuté krytie škody, ktoré by ste spôsobili napríklad v prístave alebo inému plavidlu. Uhradené z poistenia budú taktiež škody na zdraví a strata zisku poškodených. Báť sa nemusíte ani poškodenia vášho vodného skútra vandalizmom, potopením, krádežou, živelnými pohromami alebo haváriou. Čo sa finančnej hodnoty krytia týka, môže ísť o výšku od 500 tisíc až po milión eur.

Výhody a pravidlá poistenia vodného skútra

Poistiť si môžete všetky plavidlá, ktoré sa nepoužívajú na komerčné účely, ich dĺžka je maximálne 24 metrov a sú určené na prepravu osôb s kapacitou do 12 osôb. Zároveň musí byť plavidlo registrované na území Slovenska a nesmie byť staršie ako 10 rokov. Výhody komerčného poistenia sú viaceré. Skúter budete mať poistený celoročne, s poistením získate tzv. Modrú kartu, s ktorou sa môžete plaviť v európskych vodách. Navyše vám na cestách bude k dispozícii na diaľku núdzová linka a poradenstvo poisťovne.