Zvažujete kúpu záhradného bazénu? Vieme, aké otázky by ste si mali položiť ešte pred samotným výberom. Tiež vám ukážeme výhody nadzemných bazénov a poradíme, aké príslušenstvo by vám určite nemalo chýbať.
Chcete niečo viac ako len detský nafukovací bazén? Zvoľte bazén s nafukovacím prstencom. Nadzemný bazén s pevnou konštrukciou nevyžaduje žiadnu zložitú manipuláciu či montáž a kúpanie v ňom je maximálne pohodlné a príjemné.
Tieto dve otázky si položte ako prvé
Najprv si ujasnite, kam v záhrade bazén umiestnite. Ideálne je slnečné miesto v otvorenom priestore, bazén by určite nemal byť pod stromami, kde je tieň a navyše do neho budú padať nečistoty. Až potom, čo budete mať jasno v tom, kam bazén položíte, môžete riešiť typ a jeho veľkosť.
Nadzemné bazény sú cenovo dostupné a ľahko sa montujú
Nadzemný bazén ocenia rodiny, ktoré chcú svojim ratolestiam dopriať niečo viac než len detský nafukovací bazénik. Bazén s nafukovacím prstencom má spevnené steny a po obvode prstenec, ktorý stačí nafúknuť. Väčší, klasický nadzemný bazén s pevnou konštrukciou je o niečo drahší, no takisto je pohodlnejší a viac prispôsobený na kúpanie dospelých.
Okrem priaznivej ceny je veľkým plusom nadzemného bazéna jeho jednoduchá montáž. Všetko, čo musíte urobiť, je spevniť plochu, kde má byť bazén umiestnený pieskom či dlažbou a prekryť ju plachtou. Pri prstencovom bazéne stačí potom už len kompresorom nafúknuť prstenec, čím sa steny samé zdvihnú a môžete začať napúšťať vodu.
Nadzemný bazén s pevnou konštrukciou si môžete vybrať z rôznych veľkostí a hĺbok, každý si nájde taký, ktorý mu bude vyhovovať. Nadzemné bazény sa obvykle nezastrešujú a na zimu je potrebné ich upratať.
Bazénové príslušenstvo je nutnosťou – čo budete potrebovať?
Keď už máte vybratý konkrétny typ bazénu, mali by ste sa postarať aj o vodu. Bazénová filtrácia patrí k základným prvkom, ktoré sa starajú o správnu kvalitu vody, je potrebná ku každému typu bazénu.
Nemala by vám chýbať ani bazénová chémia – chlórové tablety a prípravky potláčajúce rast rias a zakalenie patria tiež k základnej výbave. Aby ste mohli kvalitu vody sledovať, zadovážte si tiež testery pre zisťovanie chemickej rovnováhy – pH vody i jej tvrdosti.
Na čistenie bazéna potrebujete skimmer, ktorý z hladiny zbiera hrubé nečistoty i čistiace prostriedky na usadeniny na stenách bazéna. So špinou si hravo poradí aj bazénový vysávač. Ten môže byť ručný alebo automatický, ktorý sa o všetko postará sám. Ohrev vody obvykle nie je nutný, no je veľmi obľúbený. Najčastejšie sa voda ohrieva tepelným čerpadlom, prípadne sa využíva solárny ohrev alebo tepelný výmenník, ktorý je napojený na vykurovanie domu.
Photo by Sarah Schorer from Pexels