Úvod Dom, byt a záhrada Ako prať, aby vaše obľúbené oblečenie vydržalo čím najdlhšie?

Ako prať, aby vaše obľúbené oblečenie vydržalo čím najdlhšie?

1214
0
ZDIEĽAŤ

Poznáte to. Máte v skrini asi 30 blúzok a tričiek a vy stále dookola nosíte tie svoje dve obľúbené. Čím častejšie ich však nosíte, tým častejšie ich aj musíte prať. Ako potom dosiahnuť, aby čím najdlhšie vyzerali ako nové? Máme pre vás 7 osvedčených tipov, ako prať šetrne.

Dodržiavajte pokyny na štítkoch

Nielen pri praní bielizne, ale aj pri jej sušení či žehlení sa riaďte pokynmi, ktoré sú uvedené na štítkoch odevov. Aj keď ich všetky nepoznáte, piktogramy sú vlastne úplne jednoduché a intuitívne. Majú dokonca aj zaužívané poradie, v ktorom sa uvádzajú: pranie, bielenie, sušenie, žehlenie a profesionálne ošetrovanie textilu. Ak vám predsa len niektorý zo symbolov nie je jasný, stačí trocha pogúgliť 🙂

Trieďte podľa materiálu

Triedenie bielizne podľa farby je pre každú z nás pravdepodobne samozrejmosťou. Triedili ste však niekedy svoje odevy aj podľa materiálu? Na automatickej práčke môžete následne zvoliť program, ktorý materiálu najlepšie zodpovedá. Materiálu sa následne prispôsobí dĺžka pracieho programu i otáčky pri žmýkaní.

Obráťte bielizeň naruby

Šetrnému praniu pomôžete, ak pred praním obrátite oblečenie naopak. Pomôže to zachovať pôvodnú farbu odevov.

Perte bielizeň na nižších teplotách

V dobe automatických práčok už nemusíte prať odevy na takých vysokých teplotách ako v minulosti. Na pranie bežnej farebnej bielizne postačí aj teplota 30 stupňov, na obliečky 60 stupňov. Studenšia voda nielen chráni farby vašich odevov, ale zároveň šetrí aj energiu.

Perte na nižších otáčkach

Nižšie otáčky prania zvoľte hlavne vtedy, keď periete jemnú bielizeň alebo vlnené svetre. Nižšie otáčky totiž spôsobia, že pranie bielizne je šetrnejšie. Pri takýchto materiáloch sa tiež radšej zaobíďte bez žmýkania.

Používajte správne pracie prostriedky

Základnou chybou je, ak všetku bielizeň periete v jednom type pracieho prostriedku. Výber prípravku by ste totiž mali podriadiť typu bielizne, ktorú idete prať. Na pranie bielej bielizne je najlepší práškový prací prostriedok, ktorý má intenzívnejšiu praciu silu, zachováva belosť bielizne a zabraňuje zošednutiu textílií.

Náš tip: Ideálnou voľbou pre pranie svetlej bielizne je Lenor 2v1 univerzálny prášok na pranie s vôňou jarnej sviežosti. Prípravok zachováva žiarivo čistú a sviežu bielizeň a jeho unikátne zloženie zabraňuje jej zošednutiu.

Na pranie farebnej a tmavej bielizne použite tekuté pracie prostriedky. Tieto sa z odevov ľahšie vypláchajú a nezanechávajú povestné fľaky od prášku.

Náš tip: Na pranie farebnej bielizne odporúčame prací gél Lenor na farebné pranie 2v1 s kvetinovou vôňou a ametystom. Prípravok zbaví bielizeň nežiaducich škvŕn, a zároveň jej dodá dlhotrvajúcu sviežosť. Prípravok nájdete v e-shope s rakúskou drogériou myAustria.sk

Dôkladne a šetrne sušte

Ak nemáte sušičku, v prvom rade sa úplne vyhnite sušeniu odevov na slnku. Možno sa vám zdá, že priame slnko je na sušenie najlepšie, nie je to však tak. Slnečné lúče nielenže spôsobujú rýchle vyblednutie bielizne, ale tiež oslabujú pevnosť a pružnosť látky. Nájdite si radšej miesto v tieni, prípadne aspoň prekryte bielizeň tenkou bielou plachtou. Aj pri sušení nechajte odevy obrátené naruby, ochránite ju tak pred vonkajšími nečistotami.