Úvod Automagazín Kupujete strešný nosič na bicykle? Toto by ste mali vedieť

Kupujete strešný nosič na bicykle? Toto by ste mali vedieť

204
0
ZDIEĽAŤ
Kupujete strešný nosič na bicykle? Toto by ste mali vedieť

Ak sa chystáte kúpiť strešný nosič na bicykel, zrejme máte viacero otázok. Preto sme sa rozhodli napísať tento článok a vysvetliť niekoľko základných otázok, ktoré budete musieť pri kúpe riešiť.

Aké bicykle potrebujete previesť

Základom je mať jasné, čo za bicykle chcete so svojim autom prevážať. Nie je totiž jedno či chcete zo sebou zobrať klasický bicykel alebo elektrický bicykel. Klasické bicykle majú totiž nižšiu váhu a konštrukciu ako ich elektrický náprotivok. Je potrebné zistiť aké majú bicykle priemer rámu ako aj maximálnu záťaž, akú daný nosič unesie.

Všetky nosiče na bicykle, podobne ako strešný nosič, majú svoju nosnosť, ktorá sa nemá preťažiť. Môže to totiž spôsobiť riziko, že bicykle počas jazdy spadnú z nosiča, čo môže byť nebezpečné pre účastníkov premávky. Maximálne zaťaženie nosičov sa pohybuje v priemere medzi 30 až 60 kg.

Počet bicyklov, ktoré chcete previesť

Po druhé je hlavné vedieť počet bicyklov, ktoré chcete na nosič naložiť. Premyslite si, či chcete nosiť so sebou viac bicyklov než jeden alebo dva. Na trhu sú totiž aj nosiče, ktoré bez problémov vedia odviesť súčasne aj štyri bicykle. Ďalšie zas ponúkajú voľbu dokúpenia adaptéra na 3. a 4. bicykle.

Niektoré typy nosičov určené na ťažnú guľu sa dodávajú bez toho, aby obsahovali lišty osvetlenia alebo držiak ŠPZ. Preto je potrebné pri výbere akéhokoľvek nosiča kúpiť aj toto chýbajúce príslušenstvo, nakoľko je to podľa zákona povinné.

Pokiaľ ide o sklopnú funkciu pre nosič bicyklov, súvisiacu so zatváraním zadných dverí, zvyčajne majú nosiče sklopnú funkciu. Vďaka nej sa môžu zadné dvere normálne otvoriť. Výnimka môže byť pri väčších autách a dodávkach, pri ktorých sa kufrové dvere otvoria do boku. V tomto prípade je lepšie poradiť sa s predajcom a využiť nosiče bicyklov na ťažné zariadenie. Taktiež sa treba opýtať ako sa otvárajú kufrové dvere potom, čo sa nosič sklopí.

Netreba ani zabudnúť na uskladnenie nosiča. Neplatí, že nosič je možné zložiť ako cyklovozíky a jednoducho uložiť v menšom priestore, alebo v kufri vozidla. Všetky nosiče majú vlastné rozmery po zložení, čím sa dá dopomôcť ak nemôžete ísť do predajne osobitne.