Úvod Dom, byt a záhrada Ako si vybrať osvetlenie do obývacej izby

Ako si vybrať osvetlenie do obývacej izby

205
0
ZDIEĽAŤ
Ako si vybrať osvetlenie do obývacej izby

Srdcom každého domu je bez pochýb kuchyňa a obývačka. Obe tieto miestnosti si zaslúžia vašu pozornosť, a to nielen pri výbere nábytku, ale aj osvetlenia. Dnes budeme mať v hľadáčiku obývačku. Obývacia izba je miestom, kde oddychujete, stretáva sa v nej celá rodina a slúži aj na trávenie príjemných chvíľ s priateľmi. Táto všestrannosť vo využívaní obývačky si vyžaduje primerané osvetlenie na každú príležitosť či účel.

Myslite na zladenie svetiel s farbami

Na čo myslieť na začiatku

Osvetlenie obývacej izby aj ostatných izieb v dome riešte už v stavebnom projekte alebo na začiatku rekonštrukcie. Svetlá potrebujú zdroje napätia, a preto je nutné myslieť na ich dostatok a rovnako aj na dostatočné množstvo elektrických zásuviek. Zásuvky by mali byť rozmiestnené tak, aby ste nemuseli mať po celej obývačke naťahané káble od predlžovačiek, a zároveň by zásuvky nemali rušiť estetickú stránku miestnosti.

Druhým pravidlom pre svietenie v obývacej izbe je, že lampy do obývačky či iné svietiace technológie musia ladiť s nábytkom a farbami v miestnosti. Platí to predovšetkým pri hlavnom osvetlení a stojacich lampách. Ak dotvoríte atmosféru v obývačke LED pásikmi, nie je problém ich prispôsobiť akémukoľvek dizajnu priestoru. Naopak lustre, stropné svietidlá a lampy musia byť vyberané s citom pre detail.

Kombinácie farieb a svetiel

V každej miestnosti voľte jeden farebný odtieň ako dominantný a k nemu prispôsobte ostatné farebné variácie.

V prípade, že máte radi svetlé miestnosti a silné osvetlenie, voľte ako dominantnú farbu zelenú alebo modrú. Tieto farby osvetlite centrálnym lustrom s LED žiarovkami s vyššou svietivosťou. Nie je na škodu investovať do LED osvetlenia, ktorého jas sa dá regulovať. Preto je vhodné zvoliť ako doplnkové svietenie bodové svetlá. Pri tomto type osvetlenia môžete regulovať nielen jas, ale aj zapnúť či vypnúť jednotlivé žiarovky.

Podobne postupujte aj v prípade, že máte radi tmavšie farby. Tie si tiež vyžadujú silné denné i umelé svetlo. V obývačke obmedzenej veľkosťou priestoru a malými oknami vám dobre poslúži ako centrálna farba žltá alebo klasická biela.

Ak k týmto farbám zvolíte väčšie stropné svietidlá, doplníte ich stojacimi lampami a LED pásikmi, vaša obývačka bude žiariť a pôsobiť opticky priestrannejším dojmom.

Najlepšie možnosti osvetlenia s najvyšším efektom

LED svietidlá do obývačky sa vyrábajú v rôznych modeloch a veľkostiach. Prispôsobiť sa dajú každému štýlu obývacej izby. Nie je problém nájsť napríklad vintage luster, ktorý napriek svojmu dizajnu poskytuje všetky možnosti moderných technológií.

Nikdy by ste však nemali nič preháňať, preto ak máte radi v miestnosti viac nábytku, doplnky vrátane lustra zvoľte jednoduchšie. Dobre nevyzerá ani miešanie rôznych štýlov. K modernému nábytku sa nehodí masívny luster ozdobený kryštálikmi, futuristické nástenné svietidlá by boli ako päsť na oko v obývačke plnej starožitného nábytku.

Hovorí sa však, že proti gustu žiaden dišputát. Nebojte sa preto s kombináciou svietenia a zariadenia obývačky vyhrať podľa svojich predstáv. Veď tráviť v nej čas budete hlavne vy a vaša rodina. Na čo by ste nikdy nemali zabúdať, je funkčnosť osvetlenia. Možno si neuvedomujete, že vďaka novým technológiám môžete dosiahnuť najvyšší efekt svietenia bez zbytočného míňania peňazí na energie.

Preto je LED osvetlenie tou najlepšou voľbou do obývacej izby. V obývačke sa po kuchyni svieti najčastejšie. LED svietenie vám pomôže ušetriť až 70 % energií, a zároveň zachováva maximálne možnosti osvetlenia. Táto kombinácia je dosiahnutá vďaka tomu, že LED žiarovky nemenia energiu na teplo, ale na svetlo.Myslite na zladenie svetiel s farbami

Všetky LED svietidlá fungujú naplno ihneď po zapnutí svetla a neškodí im ani časté zhasínanie či zažínanie. LED žiarovky a diódy majú zároveň dlhú životnosť, netreba ich špeciálne udržiavať a sú bezpečné. Prostredníctvom využívania LED technológií chránite svoju domácnosť i životné prostredie.

LED pásiky sú praktické a upútajú

LED pásiky sú správnou voľbou

Máte vyriešené centrálne osvetlenie do obývačky a hľadáte poslednú bodku k dokonalosti?

Jednoznačne správnou voľbou je dotvorenie atmosféry pomocou LED pásikov. LED pásiky sú samolepiace, veľmi ohybné pásy, ktoré sú vhodným doplnkovým svietením vďaka farebným LED diódam. Výhodou LED pásikov je to, že sa s nimi dá veľmi dobre pracovať, môžete ich strihať, ohýbať a nalepiť prakticky kamkoľvek. Ich montáž je veľmi jednoduchá.

K správnemu fungovaniu LED pásikov potrebujete len samotné pásiky, zdroj napätia a pri pásikoch s vyššou intenzitou svietenia aj chladiaci hliníkový profil. Pásiky sa vyrábajú s rôznofarebnými diódami. Niektoré dokonca menia farbu. V obývačke sa s nimi môžete naozaj vyšantiť a vymyslieť milión miest, kde ich nalepíte. Inšpiráciou vám budú tisícky fotografií na internete. Ako príklad uvedieme zopár spôsobov umiestnenia. Milovníci umenia môžu LED pásiky nalepiť okolo rámu obrazu alebo do okolia akéhokoľvek umeleckého diela.

LED pásikmi môžete vyzdobiť aj rôzne malé dekorácie, napríklad prútené košíky alebo vázy. Najčastejšie sa pásiky umiestňujú do obývacej steny. Lepia sa na obvod steny, na okraje políc alebo dovnútra presklených skriniek. Osvetliť nimi môžete aj knižnicu, akvárium alebo ich nalepiť pozdĺž celého spodného obvodu podlahy či obvodu stropu. Nech už sa rozhodnete pre akékoľvek miesto, LED pásiky upútajú všade a dotvoria atmosféru každej miestnosti.

Tip na záver – osvetlenie televízora

Osvetlenie domu nemusí byť len vo forme klasických lámp či bodových svetiel. Veľmi obľúbeným sa stáva podsvietenie televízora pomocou LED pásikov.

Tip na záver – osvetlenie televízoraPoradíme vám, ako si týmto spôsobom ozvláštnite obývačku. Podsvietenie sa inštaluje na zadnú časť televízora. Náklady na toto zaujímavé dekoratívne svietenie sú minimálne a inštalácia je veľmi jednoduchá. Pred samotným nalepením pásikov je potrebné požadované miesto lepenia poriadne vyčistiť od prachu a mastnoty.

Na podsvietenie vám postačí LED pásik s menším výkonom svietenia t.j. 4,8 W/m. Aby ste si pri sledovaní televízora príliš nedráždili oči, najlepšou voľbou je biela farba diód. Pred nalepením si dobre zmerajte dĺžku obvodu televízora a odstrihnite z pásika potrebnú dĺžku na jednotlivé hrany.

LED pásiky na rohoch jednoducho prepojíte CLICK spojkami. Nezabudnite na prepojenie LED pásikov so zdrojom napätia pomocou konektora. Nasleduje lepenie pásikov, pre vyššiu priľnavosť môžete pod pásiky umiestniť obojstrannú lepiacu pásku. Na záver LED pásiky napojíte na zdroj napätia a televízor aj s podsvietením je pripravený na to, aby vám spríjemnil chvíle oddychu. Pre komfortnejšie ovládanie vám odporúčame k LED pásikom prikúpiť diaľkové ovládanie.