Úvod Dom, byt a záhrada Jednoduché oplotenie pozemku

Jednoduché oplotenie pozemku

728
0
ZDIEĽAŤ

Dobrý plot robí dobrých susedov. Stará múdrosť sa dnes potvrdzuje a potvrdzujú to aj majitelia nehnuteľností v satelitných obytných zónach, ktorí svoje nocľahárne radi oboženú čo najvyššou betónovou ohradou. Betónové ploty totiž vytvárajú zdanie súkromia a intimity.

Starou dobrou plotovou klasikou je však pletivo. Starý vynález, ktorý je tak jednoduchý, až je geniálny. Drôt ohnutý a spletený tak, že vytvára ohybnú, ale pevnú sieť. Najmä. ak je pletivo ešte dodatočne poplastované.
Plot ale nie je len samotné pletivo. Sú to aj všetky súčiastky, ktoré sú potrebné k tomu, aby plot naozaj oddeľoval a chránil majetok.

V prvom rade sú to stĺpiky na plot. Sú dostatočne pevné a dodávajú sa už s povrchovou úpravou- podobne ako pletivo ich je možné zakúpiť pozinkované alebo poplastované. Stĺpiky na plot sa dodávajú v dostatočnej dĺžke, aby ich bolo možné bezpečne osadiť do zeme a ešte zvýšilo dostatočne veľa stĺpika na samotnú oporu plota. Samozrejmosťou sú aj horné krytky stĺpikov.

Stĺpiky na konci plota, resp. v rohoch a pri rozdelení plota (napr. pri bráničke)  musia byť dodatočne podopreté oporným stĺpikom. Na nich totiž nie je hmotnosť jednej strany plota vyvážená hmotnosťou druhej strany a veľmi rýchlo by došlo k ich vychýleniu a narušeniu plota.

Tak isto je možné zakúpiť si drôty na ploty. Tie sú opäť v rôznych povrchových úpravách. Vždy si treba dať pozor na to, že drôty na ploty sú v zásade dvoch druhov. Prvým sú napínacie drôty. Naťahujú sa vodorovne na stĺpiky a pletivo sa upevňuje až na ne. Druhým typom sú mäkšie a tenšie drôty, ktoré slúžia na upevňovanie pletiva k napínacím drôtom.

Nikto nechce ohradiť celý pozemok nakomplet. Vždy sa musí vytvoriť aj vstup. Moderne koncipované plotové systémy majú vyriešenú aj túto otázku a dodávajú aj bráničky hotové. A to aj so zámkom a kľúčom.

Jedinou nevýhodou pletivového plota je jeho priehľadnosť. Potreba väčšej intimity za pletivovým plotom sa dá jednoducho vyriešiť. Tieniaca sieť na plot umožňuje zakryť pozemok pred neželanými pohľadmi, či vytvoriť tieň. Podobne ako pri pletive je aj v prípade tieniacej siete na plot vybrať si z viacerých výšok. Výber je však možný z viacerých možností aj v otázke tienivosti. A samozrejme, dodávajú sa aj špeciálne terčové úchyty, ktoré sa postarajú o pohodlné uchytenie tieniacej siete na plot  bez jej poškodenia.