Úvod Dom, byt a záhrada Ekologické a efektívne vykurovanie domu

Ekologické a efektívne vykurovanie domu

1228
0
ZDIEĽAŤ

Snáď málokto z nás by sa po príchode domov nepotešil teplu, ktoré v jeho príbytku panuje. Po náročnom pracovnom dni nie je nič lepšie, než sa vrátiť do teplého domu či dopriať si sprchu pod horúcou vodou. Vykurovacie zariadenia nám tieto veci doprajú, musia však pracovať efektívne. Aj keď je na trhu s vykurovacou technikou možné dostať rozličné druhy vykurovacích zariadení, pred samotným rozhodnutím by si jeho budúci používateľ mal odpovedať na viaceré otázky a nemal by sa orientovať len na základe ceny.

Najdôležitejšie odpovede sú na otázky typu – “ pre koľko ľudí bude vykurovacie zariadenie zabezpečovať teplo?” a “aká veľká je plocha, ktorá má byť vykúrená?”. V praxi vôbec nie je výnimkou, že zariadenie nespĺňa parametre efektívnosti a úspornosti a to vďaka nezohľadneniu týchto atribútov. Vďaka zaobstaraniu zariadenia s menšou výkonnosťou do väčších priestorov môže nastať situácia, že plánovaná plocha nebude vykurovaná dostatočne. Pri menšej ploche sa odporúča zaobstarať zariadenie s menšou výkonnosťou, vďaka čomu bude vykurovaný objekt získavať teplo optimálnou cestou a nebude dochádzať k jeho úniku a k zbytočnému vynakladaniu finančných prostriedkov.

Aj vykurovanie domu je možné realizovať viacerými spôsobmi. Aj keď je ešte stále populárne vykurovanie klasickým spôsobom (na tuhé palivo), do popredia sa začína natískať otázka ekologickosti. To je hlavný dôvod, kvôli ktorému čoraz viac domácnosti začína siahať po ekologickejších alternatívach. Okrem toho, že spoločnosti podnikajúce s vykurovacou technikou začínajú ponúkať úplne nové vykurovacie alternatívy (ako príklad možno uviesť tepelné čerpadlo), snažia sa zlepšovať už staré-známe zariadenia (klasický plynový kotol začína byť nahradzovaný jeho ekologickejšou alternatívou v podobe plynového kondenzačného kotla). V závislosti od zvoleného vykurovacieho zariadenia sa odvíja aj jeho cena. V prípade niektorých alternatív sú obstarávacie náklady vysoké, počas životnosti zariadenia sa dokážu vynaložené finančné prostriedky vrátiť (tepelné čerpadlo). Existujú však aj také zariadenia, pri ktorých zaobstarávaní nemusí mať domácnosť až taký veľký finančný rozpočet, treba však rátať s dodatočnými nákladmi až počas samotného prevádzkovania. Za dodatočné náklady možno považovať náklady na zdroje, vďaka ktorým vykurovacie zariadenie pracuje (zemný plyn, drevo či elektrická energia), prípadne náklady na pravidelnú revíziu zariadenia. Tieto náklady sa týkajú najmä plynových kotlov, pri ktorých sa pravidelná revízia odporúča vykonávať každý rok. Plynový kotol pri svojej činnosti využíva zemný plyn a to je hlavný dôvod, prečo musí byť zabezpečená maximálna bezpečnosť zariadenia.

Trh s vykurovacou technikou je naozaj rozmanitý. Pred samotnou realizáciou zaobstarania vykurovacieho zariadenia je však odporúčané zvážiť všetky kroky s odborníkom z danej oblasti. Jeho cenné rady a postrehy často krát dokážu úplne zmeniť rozhodnutie o tom, akou alternatívou budeme vykurovať domy, byty či komerčné prevádzky.