Úvod Zaujímavosti Bakalárska práca od A po Z

Bakalárska práca od A po Z

1915
0
ZDIEĽAŤ
58829969 - student fell asleep leaning his head on his hand, late at night in preparation for the exam

Bakalárska práca býva pre väčšinu študentov vôbec prvým rozsiahlejším odborným textom, ktorý majú samostatne napísať. A je to preto slušný stres, to bez pochýb, ide totiž o veľa. Veď bakalárku konzultujeme so školiteľom, hodnotí ju oponent a až jej úspešným obhájením môžeme reálne pomýšľať na vysokoškolský titul. Okrem toho môže byť bakalárska práca podkladom pre budúce povolanie, prípadne Vám aspoň výrazne napomôže pri hľadaní si práce po škole. To však len v prípade, ak písanie bakalárky neodfláknete a zodpovedne sa na to pripravíte.

Čo všetko by mala prvá záverečná práca, t.j. bakalárka obsahovať? Akú má mať formu a rozsah?

Obsah bakalárskej práce

Za kvalitu obsahu práce zodpovedá najmä samotný autor, teda Vy. Preto by ste si rozhodne mali vybrať takú tému bakalárskej práce, ktorú dobre poznáte, respektíve oblasť, o ktorú sa zaujímate a ktorú zvládnete spracovať. Školiteľ Vám síce pomôže, s čím bude môcť a na čo bude mať čas, ale gro práce aj celkové vypracovanie bakalárky je na Vás. Tak s tým rátajte od začiatku Vašej práce a nič nepodceňte.

Formát bakalárky

Väčšina vysokých škôl vyžaduje rovnaký formát bakalárskej práce. Požiadavky na formátovanie bývajú zväčša uvedené v metodických pokynoch na vypracovanie bakalárskej práce. Samozrejme, nájdu sa aj školy, či už štátne alebo súkromné, ktoré môžu byť v požiadavkách benevolentnejšie, to si však musíte overiť priamo na katedre či webovej stránke danej univerzity.

 

Ako písať bakalársku prácu?

Vytvorenie bakalárskej práce naháňa strach snáď každému. Najmä na úplnom začiatku, kedy nevieme, ako a čím začať. A pri predstave, že máme vytvoriť 30 až 50 stránok odborného textu, vlastného a kvázi sami, panikárime. Ale tomu sa dá predísť.

Áno, bakalárska práca by mala obsahovať spomínaných 30 – 50 normostrán originálneho textu, ale to ešte nie je dôvod na paniku. Stačí sa držať jasného postupu, štruktúry záverečných prác, ktorá je presne daná a ostatné nejasnosti si vydiskutujete s Vaším školiteľom, prípadne sa popýtate starších spolužiakov alebo sa obrátite na profesionálne služby odborníkov. Existuje nespočetné množstvo možností, ako zvládnuť napísanie bakalárskej práce celkom bez ťažkostí, preto si nechajte poradiť a nestrachujte sa dopredu.

Uvidíte, že to dokážete aj Vy a ani sa nenazdáte, nadíde dlho očakávaný moment – dodanie bakalárskej práce, pekne vytlačenej a zviazanej, ktorú následne úspešne obhájite.
Autorské právo: madhourse / 123RF Reklamní fotografie