Úvod Zdravie a Štýl Chystáte sa raftovať? Rady a tipy, čo si vziať so sebou

Chystáte sa raftovať? Rady a tipy, čo si vziať so sebou

1583
0
ZDIEĽAŤ

Pokiaľ sa chystáte po prvýkrát v živote na vodu, myslíme na divokú vodu, istotne oceníte zopár rád a tipov, čo by ste si so sebou rozhodne mali vziať a čo až také nevyhnutné nie je. Začínajúci vodáci sú totiž zvyčajne plní nadšenia, elánu a adrenalínu, ale s predprípravou je to u nich už o čosi horšie. V tomto článku sme sa preto zamerali najmä na to, aké vybavenie by ste si so sebou na rafting v Čuňove či kdekoľvek inde mali zabaliť a tiež, aké oblečenie je na vodu vhodné.

 

Nevyhnutnosť pre rafting

Vôbec najdôležitejšou vecou pri raftingu je pravdaže výber vhodnej lode. Našťastie, s tým sa Vy, ako príležitostní rafteri nemusíte príliš trápiť. Výber lode, respektíve jej zapožičanie majú na starosti profesionáli, pod ktorých dohľadom aj na rieku zvyčajne vyrazíte. Keďže rafting v Belej, na najdivokejšej prírodnej rieke na Slovensku, ako aj na iných tokoch je stále obľúbenejší, dnes už existuje mnoho skvelo vybavených požičovní raftov aj iných plavidiel, takže táto starosť Vám odpadá.

Výber vhodného odevu či obuvi je však Vaša starosť. Obzvlášť, ak idete splavovať po prvý raz, nenechajte nič na náhodu a v prvom rade sa poraďte s profesionálnymi vodákmi. Tí Vám nielenže odporučia vhodný typ lode, ale pomôžu a poradia aj v iných, pre Vás dôležitých otázkach.

 

Základná výbava správneho vodáka

Do základnej výbavy na vodu patria kvalitné pádla, náhradné oblečenie, podrobné mapy a pokiaľ sa chystáte na viac dní, nezabudnite ani potreby na kempovanie (stan, spacák, karimatka a iné). Neberte si so sebou nič navyše, určite však neopomeňte dobrú pokrývku hlavy, ktorá Vás ochráni pred možným úpalom, taktiež plavky a samozrejme vhodné oblečenie a obuv.

Oblečenie na vodu

Výberu vhodného vybavenia prikladajte náležitú pozornosť, aby ste si zážitok na vode maximálne užili a nechýbalo Vám nič podstatné. vybavení na vodu

V prípade teplého počasia sa okrem plaviek hodí aj tričko a kraťasy, pri chladnejšom počasí zasa dlhé nohavice či tepláky, mikina a športová nepremokavá bunda. Dôležité je vziať si najmä kvalitné nepremokavé oblečenie, napr. už spomenutú bundu či pršiplášť. Pokiaľ ide o topánky, rozhodne zabudnite na žabky alebo sandále, ideálna je špeciálna neoprénová obuv, prípadne kúpacie topánky alebo klasické tenisky. Najlepšia je skrátka taká obuv, ktorá sa rýchlo vysuší a má pevnú podrážku.

Rafting Čuňovo, ako aj ďalšie splavy sú totiž náročné nielen na kondíciu, ale často je treba čeliť nepredvídaným, nie celkom ideálnym poveternostným podmienkam. Dobre vyzbrojení kvalitným odevom to však istotne zvládnete.

Autorské právo: ammit / 123RF Reklamní fotografie