Úvod Dom, byt a záhrada Ako vyčistiť komín a výhrevné teleso?

Ako vyčistiť komín a výhrevné teleso?

1294
0
ZDIEĽAŤ

Ťah komína je jednou z najdôležitejších vlastností, ktoré má komínové teleso. Bez neho sa ani tie najlepšie krbové kachle či sporák “nerozhýbu” do plného výkonu. Ak však kúrime drevom či uhlím (alebo akýmkoľvek iným palivom, ktoré bolo kedysi drevom), je nutné občas komín skontrolovať a vyčistiť.

Je to jednoduchá, aj keď, otvorene si povedzme, špinavá práca. Ale sú aj horšie. Napríklad oprava čerpadla v septiku. 🙂

Takže ako na čistenie komína a vykurovacieho telesa?

Okrem ochranných pracovných pomôcok budete potrebovať jedno zrkadielko – použijete ho na úvodnú a záverečnú kontrolu komína. A možno aj kontrolu toho, či po práci vyzeráte ako pravý kominár.

Okrem zrkadielka si zaobstarajte aj ďalšie dôležité súčasti výstroja: komínový kartáč a drôtený nástavec na kartáč. Ten by mal byť dostatočne dlhý, aby sa ním dal vyčistiť celý komín.  Šírka kartáča by zasa mala byť rovnaká, ako je svetlosť komína. Ak uvažujete smerom “lepší hodne širší, nech to dobre berie”, tak zadržte. Ak je komín silne zanesený, široký kartáč sa ľahko zachytí a dostať ho z komína von môže byť riadna fuška.

Čo sa týka materiálov, z ktorých sú komínové kartáče vyrobené, môžete si vybrať z oceľových, nerezových,  silonových a fibrových -ak je váš komín klasickej koncepcie z tehál či keramických materiálov. Ak máte komín vyvložkovaný nerezom, nezhoršujte jeho ťahové vlastnosti drsnením oceľou či nerezom. Použite výhradne fibrové alebo silonové kartáče.

Nezabudnite, že okrem komína je potrebné vyčistiť aj dymovod, ktorý sa nachádza hneď za pecou. Zvyčajne sa jedná o najviac zanesenú časť celej sústavy. Po vyčistení komína odstráňte sadze do komunálneho odpadu a vyskladajte naspäť celú sústavu. Nie je na škodu viesť si o čistení komína aj záznamy.

A keď je už komín vyčistený, nezabudnite vyčistiť aj pec či krb. A ak je treba komín vyčistiť dvakrát za rok, výhrevné teleso je treba čistiť podstatne častejšie, ideálne každý deň. A to nie len od sadzí, ale aj od prachu a popola. Našťastie, dnes už nemusí celý byt vyzerať ako po výbuchu a vy nemusíte kýchajúc utierať prach a popol zo všetkých poličiek.

Vďaka vysávaču na popol je možné vykonať čistenie výhrevného telesa pohodlne a čisto. Popol zostane pekne izolovaný nie len počas vysávania, ale aj pri vynášaní. Už žiadne rozprašovanie metlou, presýpanie, prášenie a rozsýpanie po byte. Pohodlie a čistota.

Tak ako, vyskúšate si kominárske remeslo už túto sezónu?