Úvod Dom, byt a záhrada Ako udržať vodovodné batérie lesklé

Ako udržať vodovodné batérie lesklé

14
0
ZDIEĽAŤ
Ako udržať vodovodné batérie lesklé
Ako udržať vodovodné batérie lesklé

Nové vodovodné batérie sa nádherne lesknú a žiaria. Ak si chcete tento lesk čo najdlhšie udržať mali by ste vedieť ako sa o batérie starať. Ich údržba vám veľa času nezaberie a ak ju budete vykonávať pravidelne predídete náročnému drhnutiu a odstraňovaniu nánosov vodného kameňa.

Vodovodné batérie používame každý deň. Okrem nečistôt z rúk, ktoré na nich zanechávame má na ne vplyv aj samotná voda vo forme vodného kameňa. Pravidelným čistením a údržbou môžete udržať drezové batérie vždy čisté a lesklé.

Čistenie vodovodných batérií

  1. Najrýchlejší a najjednoduchší spôsob ako predchádzať usádzaniu vodného kameňa na batérii je udržať ju v suchu. Vždy ju utrite mäkkou bavlnenou handričkou do sucha.
  2. Pokiaľ je batéria zašpinená utrite ju najprv vlhkou handričkou a až potom na sucho. Môžete použiť aj jemný čistiaci prostriedok, ktorý obsahuje kyselinu citrónovú alebo octovú.
  3. Vždy keď batériu umývate akýmkoľvek čistiacim prostriedkom dôkladne ju opláchnite čistou vodou a do sucha vyleštite.

Čistenie perlátora

Perlátor nájdete na každej vodovodnej batérii a práve ten sa často zanesie vodným kameňom ale aj drobnými nečistotami. Jeho vyčistením zvýšite prietok vody (ak ho upcháva usadený vodný kameň) a odstránite aj všetky nečistoty, ktoré sa  ňom usadili (prach, výpary z varenia, mastnotu,…).

Ako udržať vodovodné batérie leskléAby ste perlátor vyčistili mali by ste ho dať dole (odskrutkovať) z batérie a vložiť do čistiaceho prostriedku. Na odstránenie vodného kameňa postačí ak ho vložíte do roztoku kuchynského octu a vody. Aby ste z neho odstránili nečistoty môžete použiť aj bežný čistiaci prostriedok.

Pri čistení vodovodných batérií nezabudnite ani na sprchové batérie. Najčastejšie sa na nich usádza vodný kameň. Pokiaľ nechcete meniť batériu každú chvíľu nezabúdajte ju čistiť rovnako ako drezovú batériu.

Čím vodovodné batérie nečistiť

Na čistenie batérií nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky, mohli by ste s nimi batériu poškodiť. Tiež sa vyhýbajte drôtenkám, kefám s tvrdými (prípadne kovovými) štetinami či handričkám z mikrovlákna. Vodovodnú batériu by ste s nimi mohli doškriabať a zničiť. Aj keď by išlo o estetickú vadu v miestach poškriabania by sa usádzali nečistoty a vodný kameň a ich odstránenie by bolo oveľa náročnejšie.