Úvod Dom, byt a záhrada Ako správne vybrať aku vŕtačku?

Ako správne vybrať aku vŕtačku?

869
0
ZDIEĽAŤ

Aku vŕtačka je jedným z najžiadanejšieho náradia. Jej popularita spočíva najmä v jej univerzálnosti, dokáže vŕtať, skrutkovať a niektoré vám prevŕtajú aj tehlové steny. Aby ste si vybrali tú správnu, prinášame jednoduchý návod, ako na to.

Čo je to aku vŕtačka?

Je to elektrický prístroj, ktorý je poháňaný akumulátorom. Je jednoduchá na používanie a nemusíte za sebou ťahať žiadne káble. Navyše existuje v rôznych veľkostiach a používať ju dokážu muži aj ženy.

Ako vybrať aku vŕtačku?

Pred samotným výberom aku vŕtačky si premyslite, na čo ju budete používať. Ak nepotrebuje vŕtať do steny, vystačíte so skrutkovačom. Vyberať potom môžete aj podľa počtu prevodových stupňov:

  • Jednorýchlostné – vhodné najmä na nenáročné skrutkovanie, nemá nijak zvlášť veľký točivý moment ani otáčky.
  • Dvojrýchlostné – sú najrozšírenejšie, majú väčší točivý moment a utiahnete s nimi aj tie najväčšie skrutky alebo vyvŕtate otvor s veľkým priemerom. Druhý stupeň využijete na bežné otvory a rýchle skrutkovanie.
  • Trojrýchlostné – vyrábajú sa výnimočne a majú veľký rozsah použitia od efektívneho vŕtania až po veľkú silu skrutkovania.

Akumulátor musí vydržať

Akumulátorová batéria by mala niečo vydržať. Dnes sú najbežnejšie lítium-iontové batérie. Pozerajte sa aj na dôležitý údaj o kapacite akumulátora. Ten sa udáva v Ampéroch a vyjadruje, aký prúd je batéria schopná dodať v určitom časovom úseku. Napríklad:

  • 1000 mAh – batéria dodáva 1 Ampér po dobu 1 hodiny
  • 2000 mAh – batéria dodáva 2 Ampéry po dobu 1 hodiny alebo 1 Ampér po dobu 2 hodín

Ďalšie funkcie

Väčšina aku vŕtačiek, okrem tých najmenších, má aj protisklzovú spojku, na ktorej sa dá nastaviť točivý moment. Dá sa však aj zaaretovať a vyradiť ju z prevádzky. K ďalším funkciám aku vŕtačky patrí napríklad osvetlenie LED žiarovkou alebo ukazovateľ stavu nabitia batérie a regulácia otáčok.

Nezabudnite na príslušenstvo

K aku vŕtačke by ste si mali zaobstarať aj potrebné príslušenstvo. Vo väčšine prípadoch ho kúpite rovno v balíku aj s vŕtačkou, no nie vždy. Potrebujete nabíjačku na akumulátor, ktorým dobíjate batérie k vŕtačke. Dobitie zväčša netrvá viac ako hodinu. O batériu by ste ale mali aj náležite starať: nenechávať ju dlho v nabíjačke, nevystavovať ju mrazu a nenechávať ju vybiť až do konca.

Ktorá aku vŕtačka je tá najlepšia pre vás?

Ak ste kutil alebo v domácnosti radi veci opravujete sami, bude pre vás vhodná vŕtačka s batériou 10,8 V a kapacitou 2000 mAh. Naopak záhradníkov poteší o niečo silnejšia s batériou 18 V a kapacitou 2000-5000 mAh, keďže sa vyrába mnoho prístrojov na rovnakú batériu (nožnice na trávu, strunová sekačka alebo uhlová brúska). Na celodennú práce pre profesionálov sú najvhodnejšie aku vŕtačky s batériou 18 V a kapacitou 3000-5000 mAh s bezuhlíkovým motorom, ktorý spotrebováva o 30 % menej kapacity batérie.

Na trhu je dnes naozaj veľké množstvo aku vŕtačiek, z ktorého si každý vyberie, čo potrebuje. Ak si stále nie ste istý, nechajte si poradiť od predajcov v obchode, ktorí vám radi pomôžu s výberom tej najlepšej aku vŕtačky pre vás. Nezabúdajte si premyslieť, na aké potreby budete aku vŕtačku kupovať. Nielenže si tým ušetríte námahu pri práci, ale aj peniaze.