Úvod Automagazín Výpoveď PZP pri predaji vozidla 

Výpoveď PZP pri predaji vozidla 

734
0
ZDIEĽAŤ

Rozhodli ste sa predať vaše auto no neviete, čo so zákonným poistením? Chcete vystaviť auto v bazári alebo už máte záujemcu, no deň ukončenia platnosti zmluvy PZP je ešte ďaleko? Poradíme vám, ako čo najefektívnejšie zrušiť PZP poistenie a vyhnúť sa zbytočným problémom.

Môžem zrušiť PZP poistenie ešte pred predajom?

Pri štandardnom predaji vozidla zasiela predávajúci výpoveď až po tom, ako svoje auto odhlási z evidencie vozidiel. Výpoveď zmluvy PZP ešte pred predajom vozidla nie je ideálne riešenie, keďže s vozidlom sa bude počas predaja manipulovať, prípadne ho preveziete z miesta na miesto.

Pokiaľ ešte záujemcu o auto nemáte a rozhodli ste sa ho vystaviť v bazári a počkať kým sa nájde kupec, PZP poistenie by ste taktiež rušiť nemali. Pri manipulácií s vozidlom, napriek tomu, že sa na ňom nejazdí, môže vozidlo spôsobiť škodu na majetku alebo na inom vozidle. V takom prípade škodu preplatí poisťovňa a vy si nemusíte robiť ťažkú hlavu.

Kedy a ako vypovedať PZP?

Výpoveď poistenia PZP z dôvodu zmeny držiteľa vozidla je najlepšie podať hneď po tom, ako nový majiteľ prihlási vozidlo na seba. Ak má vaša zmluva PZP dlhšiu platnosť a nekončí sa v období, kedy vozidlo predávate, môžete si od poisťovne nárokovať vrátenie peňazí. Stačí ak pri odosielaní výpovede uvediete, že žiadate o vrátenie nespotrebovaného poistného na svoj bankový účet.

Zákonné poistenie auta pri predaji zrušíte jednoducho vyplnením a zaslaním tlačiva poisťovni, v ktorej ste zmluvu uzatvorili. Žiadosť o zrušenie si môžete jednoducho vyplniť, stiahnuť a vytlačiť prostredníctvom online formulára pre výpoveď zmluvy PZP. Nezabudnite k žiadosti priložiť kópiu technického preukazu spolu s dokladom o odhlásení vozidla z evidencie.

Uzatvorenie PZP po kúpe auta

V prípade, že ste si po predaji vozidla zadovážili iné vozidlo, na toto musíte uzatvoriť nové PZP poistenie a to aj v prípade, že kupujete jazdené vozidlo. Zmluva PZP nie je prenosná z jedného majiteľa auta na druhého. Proces uzatvárania povinného zmluvného poistenia je však omnoho rýchlejší a jednoduchší, ako výpoveď PZP.

Poistenie auta môžete vybaviť jednoducho online, prostredníctvom aplikácie PZP kalkulačka. Po vyplnení údajov o vozidle a vodičovi vám kalkulačka odporučí najvýhodnejšie a najlacnejšie PZP, kde zohľadní všetky bonusy a spraví porovnanie PZP ponúk viacerých poisťovní. Nemusíte tak chodiť na pobočky poisťovní a poistenie je platné okamžite po zaplatení. Môžete jazdiť bez starostí hneď prvý deň po zadovážení vozidla.