Úvod Zaujímavosti Ako sa stať prekladateľom – 5 krokov k vysnívanej práci

Ako sa stať prekladateľom – 5 krokov k vysnívanej práci

741
0
ZDIEĽAŤ

Každý z nás má sen. Alebo možno sueño? A čo мечта? Alebo rêve?

Ak ste si naozaj užívali „prepínanie“ medzi týmito jazykmi a vžili ste sa do nich, je veľká šanca, že je vašou vysnívanou profesiou prekladateľstvo. Aj napriek množstvu úžasných prekladateľských aplikácií je stále veľký dopyt po ľuďoch, ktorí zvládnu spracovať kvalitné, jasné a presné preklady. Nezávisle na tom, aký jazyk sa rozhodnete študovať, so správnymi zručnosťami a kvalifikáciou by ste nemali mať problém nájsť prácu v prekladateľstve.

Láka vás venovať sa prekladom ako freelancer z kaviarne vo vašom meste? Alebo by ste radi prekladali všelijaké texty ako zamestnanec agentúry? Ak snívate o tom pracovať ako prekladateľ, čítajte pozorne nasledujúcich 5 krokov, ktoré vám k vášmu snu dopomôžu.

1.      Študujte cudzí jazyk detailne a rozsiahlo

Najprv si musíte vybrať jazyk, ktorý budete intenzívne študovať. Práca prekladateľa je potrebná pre takmer akýkoľvek cudzí jazyk. Prirodzene sa ale nájde viac práce pre bežné jazyky. Medzi najviac dopytované patrí napríklad preklady nemčiny alebo angličtiny. Avšak, čím viac ľudí tieto jazyky ovláda, tým väčšia je konkurencia. Môže tu teda byť menej práce pre neobvyklé jazyky, ale o to väčší priestor je stať sa špičkovým a vyhľadávaným prekladateľom takéhoto jazyka.

2.      Zamerajte sa na konkrétnu oblasť a naučte sa jej špecifická slovíčka

Akonáhle viete daný cudzí jazyk plynule, musíte sa zamerať na špecifické slovíčka v odbore, ktorý vás najviac zaujíma a ktorému sa chcete venovať. Samotná plynulosť neznamená zároveň znalosť relevantnej terminológie, ktorú budete musieť prekladať. Budete sa preto musieť zároveň aj doučiť slovnú zásobu daného odvetvia. Môžete napríklad zvážiť štúdium slov, ktoré sú obzvlášť nevyhnutné v lekárstve, v podnikaní alebo vo vláde. Existuje niekoľko spôsobov, ako to dosiahnuť. Pomocť vám k tomu môžu rôzne kurzy alebo študijné materiály zamerané na konkrétnu oblasť.

Ak už poznáte konkrétnu oblasť vášho záujmu, môžete zvážiť tiež zostavenie zoznamu dôležitých výrazov daného odvetvia v slovenčine. Následne môžete dohľadávať a študovať ekvivalentnú slovnú zásobu slov v jazyku, z ktorého alebo do ktorého chcete prekladať.

3.      Zdokonaľte svoje počítačové zručnosti

Mnoho prekladov vyžaduje používanie špecifických programov na počítači. Účelom je urýchliť a zefektívniť prekladateľský proces. Medzi bežné programy, ktoré profesionálni prekladatelia z celého sveta používajú a s ktorými by ste sa mali zoznámiť, patria:

  1. Memsource
  2. Wordfast
  3. memoQ
  4. SDL Trados Studio

4. Čerpajte skúsenosti

Krutou iróniou prekladateľstva a mnoho ďalších profesií je ten fakt, že k získaniu konkrétnej pracovnej pozície už potrebujete mať pracovné skúsenosti. A hádajte – ako také skúsenosti v prvom rade získať? Odpoveď je však jednoduchšia, než si myslíte. Práca na zákazku alebo na voľnej nohe je jednoduchý spôsob, ako získať pár skúseností, ktoré môžete následne pridať do svojho životopisu. Zo začiatku za to síce nedostanete takú finančnú kompenzáciu, akú by ste si predstavovali, ale akonáhle získate viac skúseností, budete za svoju prácu platení omnoho lepšie.

5.      Chcete pracovne rásť? Naučte sa viac jazykov!

Pre hlbší kariérny rast a konkurencieschopnosť budete časom potrebovať naučiť sa aj ďalšie cudzie jazyky, ktoré môžete prekladať, aby ste rozšírili svoju ponuku. Povedzme napríklad, že skvele ovládate čínštinu a dokážete prekladať medzi slovenčinou a čínštinou. Čo keď sa vám však podarí pridať do svojho portfólia aj španielčinu? Teraz viete prekladať medzi slovenčinou a čínštinou a slovenčinou a španielčinou. A hlavne – nakoniec možno zvládnete prekladať aj medzi čínštinou a španielčinou. Tým značne zvýšite svoju ponuku a ľudia vás budú na preklady dopytovať oveľa viac.

Bežte si za svojím snom a nenechajte sa odradiť. Práca prekladateľa je zaujímavá a nadobudnete vďaka nej mnoho nových vedomostí z rôznych oblastí. Ak sa budete držať týchto krokov, určite svoj cieľ dosiahnete.