Úvod Nakupovanie a Móda Ako sa obliecť na štátnice?

Ako sa obliecť na štátnice?

4861
0
ZDIEĽAŤ

Móda sa mení rýchlosťou svetla. Každý rok sú predstavené nové a nové trendy vo všetkých oblastiach módy, avšak pri príležitosti, akou sú štátnice či maturity, by ste mali experimentovať s opatrnosťou. Ešte vždy tu platí, že jednoduché a elegantné oblečenie je to najvhodnejšie. Samozrejme, že sa pred komisiu nemusíte postaviť v kostýme, ktorý letel pred tridsiatimi rokmi, a s blúzkou zapnutou až po krk, ale napriek tomu je potrebné zvoliť vhodný outfit.

Komisia je zväčša zložená zo starších vyučujúcich, ktorí sú často aj konzervatívnejší a vaše módne kreácie si nielenže nemusia všimnúť a už vôbec ich nejako oceniť, veď ich zaujímajú vaše vedomosti, ale môže sa stať aj presný opak – že ich svojím výzorom pobúrite. Samozrejme, človek by toho druhého nemal súdiť podľa oblečenia, ale žijeme v spoločnosti, v ktorej je potrebné dodržiavať istý bontón, pričom k nemu patrí aj vhodné oblečenie. Ide o pomerne dôležitú udalosť, navyše, stretla som sa už aj s tým, že sa vyučujúci na študentku osopil, pretože neprišla na obyčajnú skúšku vyfintená, ako sa podľa neho patrí.

V zásade sa treba držať len dvoch pravidiel – nič vyzývavé a nič potrhané. Vaše obľúbené džínsy s dierami ako svet radšej nechajte ležať v skrini, taktiež minisukne, ktoré rady nosíte na diskotéku. Dnes je už veľa možností, ako sa obliecť vhodne, no zároveň aj pekne.

Sukňa je jedna z vyhovujúcich alternatív, lenže akú sukňu zvoliť a v akej dĺžke? V zásade by ste sa mali riadiť tým, čo vám svedčí. Dĺžka sukne by mala byť po kolená, prípadne tesne nad kolená, určite by ste však nemali odhaľovať stehná, pretože treba myslieť aj na to, že pri sadnutí si na stoličku sa sukňa vyhrnie ešte vyššie. Módne sú puzdrové sukne, ktoré pekne obopnú postavu. K sukni môžete zvoliť blúzku alebo slušné body – to sa vám zo sukne nebude vyťahovať ako blúzka. Je vhodné, aby ste mali zakryté plecia. Ak máte vrch bez rukávov, určite sa vyhnite takzvaným špagetovým ramienkam.

Šaty sú takisto dobrou voľbou, avšak opäť treba zvoliť také, ktoré sú na túto príležitosť vhodné. Mali by byť jednoduché, bez aplikácii z flitrov, sieťovaných častí a hlbokého výstrihu. Ak náhodou zvolíte šaty alebo top z čipky, dajte si pozor, aby vám spod nej nepresvitala spodná bielizeň. V takom prípade si pod top oblečte ešte tielko v rovnakej farbe.

Nohavicovým kostýmom alebo nohavicami doplnenými blúzkou či topom tiež nič nepokazíte.

Farby rovnako kombinujte opatrne, aby ste nevyzerali ako z cirkusu, pretože čo je trendy a in na módnych mólach, vedúci katedry nemusí pochopiť. Obuv zvoľte čo najpohodlnejšiu, ktorá bude celý outfit príjemne dotvárať. Vysoké podpätky síce vyzerajú skvele a predlžujú nám nohy, ale počas státia pred komisiou napríklad pri obhajobe práce sa môže stať, že budete nervózna a trasúce sa nohy na trinástich centimetroch sú rozhodne nebezpečnejšie ako na troch.

Pochopiteľne, k oblečeniu zvoľte decentné denné líčenie. Dymové očné tiene a sýtočervený rúž nie sú práve najvhodnejšie.