Úvod Zdravie a Štýl Byť knihomoľom je tiež životný štýl

Byť knihomoľom je tiež životný štýl

8757
0
ZDIEĽAŤ

Neveríte mi, že aj ľudia, ktorí väčšinu voľného času trávia medzi knihami, majú vlastne svoj životný štýl? Dovoľte mi, aby som vás nasledujúcimi riadkami presvedčila.

Väčšina tých, ktorí sa neradia do skupiny knihomoľov, si myslia, že títo ľudia sú nudní a fádni, že žijú uzavreto a v podstate neprežívajú žiadne dobrodružstvo. Samozrejme, realita je úplne iná. Väčšinu knihomoľov môžeme radiť k extrovertným ľuďom, ktorí sa okrem čítania kníh venujú aj niečomu inému, napríklad hudbe či športu, no napriek tomu sa k nim stále radi vracajú, avšak nájdu sa medzi nimi aj introverti. Byť človekom milujúcim knihy nie je jednoduché, často je to, naopak, zložité.

Uveďme pár príkladov:

Neustále musíte čítať, aj keď už zaspávate, skvelá kniha vám jednoducho nedovolí ísť spať.

Aj keď máte doma sto neprečítaných kníh, hneď ako objavíte novú, ktorá vás čo i len trochu zaujme, máte silnú potrebu kúpiť si ju.

Ak práve nečítate, premýšľate, čo si prečítate.

Aj keď čítate denne, stále máte pocit, že je to málo, že iní čítajú viac a že vám tým mnoho skvelých kníh uniká.

Knihy, hoci ste ich upratovali a zoraďovali pred týždňom, musíte upratať znovu, pretože vám pribudla nová, ktorá kompletne rozbila rozloženie tých ostatných.

Samozrejme, menovať by sme mohli ďalej, pretože je toho neúrekom. Avšak späť k tomu, že knihomoľstvo je vlastne životný štýl. Knihomoli svoj čas napĺňajú zmysluplnou činnosťou, vďaka knihám objavujú nové veci, nové miesta, zažívajú veľa dobrodružstiev…, a to netvrdím, že sa to odohráva len v medziach mysle túlajúcej sa knihami. V skutočnosti sa knihomoli stretávajú na akciách, akými sú besedy, veľtrhy, rôzne diskusné skupiny, kvízy, tie sú navyše často veľmi zábavné, a taktiež na festivaloch, ktoré rovnako ako napríklad hudobné festivaly či koncerty patria k životnému štýlu. Čas trávia aj v kaviarňach a tie sú zväčša súčasťou kníhkupectva či antikvariátu, obyčajné kaviarne ich totiž nezaujímajú. Ak idú na dovolenku, môže sa stať, že si nezbalia plavky, ale kniha v ich kufri určite chýbať nebude. Zbierajú záložky ako filatelisti poštové známky, podpisy od autorov, pričom čím obľúbenejší autor to je, tým väčšiu hodnotu má osobné venovanie, a to už nehovoríme o tom, ak sa knihomoľovi podarí získať autogram zahraničného spisovateľa – to si priam žiada oslavu. Každý knihomoľ zájde aspoň raz za týždeň do kníhkupectva či knižnice a, popravde, zväčša si aj niečo kúpi. Je totiž ochotný minúť aj svoje posledné peniaze za úžasnú knihu. Je to rovnaké, ako keď nákupné maniačky potrebujú každú chvíľu novú kabelku či topánky.

Ak poznáte nejakého knihomoľa, len sa ho spýtajte, v čom všetkom knihy ovplyvňujú jeho život. Určite vám toho povie ešte omnoho viac a vy zrazu pochopíte, že tento životný štýl má niečo do seba.