Úvod Zaujímavosti 5 otázok a odpovedí o kurze veliteľa námorného rekreačného plavidla

5 otázok a odpovedí o kurze veliteľa námorného rekreačného plavidla

104
0
ZDIEĽAŤ
5 otázok a odpovedí o kurze veliteľa námorného rekreačného plavidla

Po prvej dovolenke na jachte hrozí jedno veľké riziko. Plavba sa vám tak dostane pod kožu, že už nebudete chcieť tráviť leto iným spôsobom. Zároveň zatúžite na lodi nielen odpočívať, ale ju tiež kormidlovať. Nič nie je nemožné. Kapitánom sa môže stať každý z vás vďaka kurzu veliteľa námorného rekreačného plavidla.

Aký kurz potrebujem na kormidlovanie lode na mori?

Lode na predaj alebo jachty na predaj lákajú k tomu, aby ste si každý rok dopriali relax na mori. Na kormidlovanie lodí na mori potrebujete preukaz. Pozor na to, že kormidlovanie bez preukazu je nezákonné. Ak vás prichytí polícia, dostanete vysokú pokutu. Na riadenie lodí mimo vnútrozemia vás oprávňuje preukaz veliteľa námorného rekreačného plavidla. V prípade kormidlovania lodí na riekach, jazerách alebo priehradách ide o preukaz vodca malého plavidla.

Môžem po kurze kormidlovať všetky typy lodí?

Kapitánsky kurz sa delí na tri kategórie A až C. Najnižšia je kategória C. Po jej absolvovaní môžete kormidlovať lode, ktoré majú dĺžku do 24 m. Nesmiete prekročiť hranicu 12 námorných míľ od pobrežia. Keďže väčšina Slovákov trávi dovolenky na jachtách v Chorvátsku, mala by vám táto kategória stačiť. So skupinou B môžete kormidlovať loď do vzdialenosti 200 námorných míľ a najvyššia kategória A je bez obmedzení.

Ako dlho trvá kurz kapitána lode?

Samotný kapitánsky kurz trvá 4 dni. Jeden deň si musíte vyčleniť na kurz rádiotelefonistu. Po úspešnom zložení teoretickej časti vás čaká ešte praktická skúška. Môžete si vybrať skúšku na našich vodných tokoch, najčastejšie na Dunaji. Istejšie sa počas plavieb na ostro budete cítiť, keď praktickú časť absolvujete na mori. Pripravte sa na týždeň nádhernej plavby pod dohľadom skúseného kapitána.

Koľko stojí kurz veliteľa námorného rekreačného plavidla?

Kurz vodca malého plavidla i kapitánsky kurz stojí približne rovnako, a to 350 až 450 €. Suma bohužiaľ nie je konečná. Cez 100 € zaplatíte za kurz rádiotelefonistu. Kolky na všetky skúšky budú stať tiež okolo 100 €. Získanie praxe na Slovensku vám vytiahne z peňaženky 100 až 200 €. Morská praktická skúška stojí 800 €.

Oplatí sa investovať do kapitánskeho kurzu?

Konečná suma za kapitánsky kurz sa vám môže zdať vysoká, ale v priebehu jedného roka sa vám vráti. Bez kapitánskeho preukazu musíte na každú plavbu najať skippera. Vo väčšine prípadov si skúsený skipper účtujte 150 € na deň. Ak plánujte do roka plavby dve, na kurze iste neprerobíte už v prvom roku po zložení skúšok.