Úvod Zaujímavosti Zuby múdrosti a priebeh ich extrakcie

Zuby múdrosti a priebeh ich extrakcie

253
0
ZDIEĽAŤ

Prinášajú zuby múdrosti skutočne múdrosť alebo ide len o komplikácie? Zuby múdrosti tzv. stoličky alebo inak povedané osmičky, sa prerezávajú vo veku od 17 až do 30 rokov. Sú skutočne jedinečné, pretože ich nemá každý! Niekto ich založené má a nevyrastú mu a niekto ich založené ani nemá. Ako však prebieha ich extrakcia?

Extrakcia zuba múdrosti je žiadané odstránenie zuba z jeho zubného lôžka, a to mechanickým pôsobením. Mechanické pôsobenie je uskutočňované pomocou rôznych extrakčných klieští a pák. Pre mnoho ľudí to znie desivo a majú z extrakcie zuba múdrosti obavy už predtým, ako by si to na vlastnej koži vyskúšali. Avšak, je skutočne nutné obávať sa extrakcie zuba?

Málokto si predtým, ako ho čaká zákrok v zubnej ambulancii, naštuduje, ako to celé prebieha. Extrakcia zuba múdrosti prebieha za pomoci lokálnej anestézie, ktorá sa aplikuje injekčne. To znamená, že vy v skutočnosti nebudete vôbec nič cítiť a váš zub bude zachvíľu vonku! Dokonca, zubná klinika ponúka celkovú anestéziu pre ľudí, ktorí majú neprekonateľný strach z tohto zákroku. Po podaní anestézie vám znecitlivie oblasť, kde sa vám prerezal zub múdrosti. A vy v tejto oblasti prestanete cítiť bolesť!

Kliešte a páky – sú naozaj také strašné?

Síce to znie desivo, ale nie je to tak! Po znecitlivení oblasti, kde sa vám bude extrahovať zub, zubný lekár mierne uvoľní vaše zubné lôžko pomocou páky. Robí sa to preto, aby zubný lekár mohol bez problémov následne použiť extrakčné kliešte a ľahko vytiahnuť zub múdrosti. Je to skutočne chvíľková záležitosť, avšak vždy záleží od toho, v akej polohe sa vám zub múdrosti prerezal.

Zubní lekári sú však šikovné bytosti a ľahko si so všetkým poradia, tak, aby boli spokojné obidve strany. Nemusíte sa ničoho obávať, na zubnej klinike vás so všetkým oboznámia a po zákroku taktiež poučia!