Úvod Technika a Internet Zopakujme si, ako správne meniť pneumatiky

Zopakujme si, ako správne meniť pneumatiky

249
0
ZDIEĽAŤ
Zopakujme si, ako správne meniť pneumatiky

V období Veľkej noci alebo pred Sviatkom všetkých svätých máme zhon nielen v kuchyni, ale aj v pneuservisoch. Výmena pneumatík zväčša nepatrí k obľúbeným činnostiam šoférov, ak však vieme, ako na to, hravo ju zvládneme aj sami a pneumatiky, ktoré dáme odpočívať, nás v dobrom stave potešia opäť o pol roka.

Na prezúvanie pneumatík si nájdite dostatok času a miesta

Zdá sa vám, že váš partner robí okolo prezúvania gúm zbytočné divadlo? Pravda je taká, že výmena pneumatík si skutočne vyžaduje veľa času a trpezlivosti. Pneumatiky si zvládne každý zdatný muž vymeniť aj sám, a je jedno, či žije v paneláku alebo v rodinnom dome. Základom je nájsť si dostatočne veľkú plochu bez prítomnosti hliny alebo trávy, na ktorej sa viete aj s pneumatikami dobre rozložiť. Keď letné pneumatiky z auta odstránite, venujte pár minút kontrole ich stavu. Všímajte si najmä hrúbku dezénu, či je opotrebovanie rovnomerné alebo nejavia známky iného poškodenia. Keď budete pneumatiky odkladať, nezabudnite si označiť, ktorá je ľavá a ktorá pravá. Odporúča sa nasledujúcu sezónu vymeniť pneumatiky zadnej nápravy s prednými, ktoré majú tendenciu zničiť sa skôr, aby sa opotrebúvali rovnomerne. Skrutky je dobré počas prezúvania premazať olejom, uľahčíte si tým výmenu pneumatík v nasledujúcej sezóne.

Pneumatiky dofúkajte a absolvujte geometriu kolies

Keď je všetko dotiahnuté, ešte pneumatiky dofúkajte na vhodnú hodnotu tlaku. Tú udáva výrobca automobilov na dvierkach šoféra, na dvierkach skrinky v palubnej doske alebo na uzávere od benzínovej nádrže. Pokiaľ máte auto novšie, o potrebe doplniť tlak do pneumatík vás informuje palubný počítač. Veľmi dôležité je správne nastaviť geometriu kolies. Docielite tým rovnomerné opotrebúvanie pneumatík, pretože auto nebude ťahať viac do jednej či druhej strany.

A čo s pneumatikami, ktoré sa chystajú na odpočinok? Zbavte ich nečistôt a jednotlivo zabaľte do plastového vreca. Pripravte im tmavé a suché miesto a nejaký stojan. Ak skladujete pneumatiky na diskoch, skladujte ich na sebe. Ďalšou z ciest je skladovať pneumatiky na hákoch. Pneumatiky bez diskov skladujte postojačky, s tým, že je nutné občas ich trocha prekotúľať, aby sa predišlo deformáciám. Pri pneumatikách neskladujte elektrické motory, čerpadlá a tiež ich nemajte v blízkosti pece alebo iného zdroja tepla. Chráňte ich aj pred slnečným žiarením. Ak sa budete riadiť našimi zásadami, predĺžite svojim pneumatikám životnosť.