Úvod Technika a Internet Diplomová práca a nástrahy, ktoré na Vás pri nej číhajú

Diplomová práca a nástrahy, ktoré na Vás pri nej číhajú

1717
0
ZDIEĽAŤ

Je celkom jedno, na akej vysokej škole študujete, trápenie s diplomovkou Vás nikde neobíde. A tak, či ste piatakom na Univerzite Komenského alebo ste študentom VŠ Sládkovičovo, pripravte sa na možné nástrahy záverečnej práce radšej v predstihu. Nech im lepšie čelíte, a najmä ich aj úspešne zdoláte.

Čo všetko Vás môže pri písaní diplomovky prekvapiť?

Diplomovka – strašiak všetkých študentov?

Nie, nie, to ani omylom. Hoci je každoročné písanie záverečných prác, diplomovky obzvlášť, poriadna zaberačka, nemožno to považovať za strašiaka. Teda nie v prípade, že ste na jej tvorbu dobre predpripravení. Čo to znamená? Stručne a jasne, máte aspoň hmlistú predstavu o tom, čo všetko písanie diplomovej práce obnáša, akú má mať asi formu, rozsah a tiež máte dobre premyslené, na akú tému ju budete písať.

Základné informácie o diplomovke

Tak po prvé: Je užitočné vedieť, že diplomovka, ako záverečná práca odborného charakteru má mať rozsah zhruba 50 normostrán.

Po druhé: Okrem iného preverí Vašu schpnosť správne parafrázovať, citovať a postupovať podľa vopred daných pokynov. A tiež spolupracovať so školiteľom.

Po tretie: Téma, alfa a omega každej záverečnej práce. Je nevyhnutné zvoliť si tému, ktorú poznáme, ktorá nás zaujíma a ku ktorej je dostatok relevantných zdrojov (a tiež už nebola miliónkrát spracovaná, tým totiž značne klesá Vaša šanca prísť s niečím novým a tiež sa zvyšuje riziko zhody). Inak je písanie diplomoviek celkom oprávnene obrovským trápením.

Po štvrté: Vypracovanie praktickej časti Vašej diplomovky, to môže slušne potrápiť.  Lenže výskum je neoddeliteľnou súčasťou každej záverečnej práce, takže sa mu nevyhnete ani Vy, preto by bolo fajn venovať tomu dostatok času aj energie, nech je praktická časť obsažnejšia ako časť teoretická. Nehovoriac o Vašich zisteniach a naplnení cieľov diplomovej práce.

A po piate: Bez preháňania možno povedať, že nástrahy diplomovky nekončia s jej dokončením. Nie, ešte je tu obhajoba. Majte preto na pamäti, že nestačí len dobre.

Autorské právo: belchonock / 123RF Reklamní fotografie