Úvod Dom, byt a záhrada Záhradkársky tip: Aké nožnice na konáre sú najlepšie?

Záhradkársky tip: Aké nožnice na konáre sú najlepšie?

27
0
ZDIEĽAŤ
Záhradkársky tip: Aké nožnice na konáre sú najlepšie?
Záhradkársky tip: Aké nožnice na konáre sú najlepšie?

Nožnice sú nevyhnutným pomocníkom pre každého záhradkára. Avšak na zveľaďovanie všetkých zelených kútov už dávno nepoužívame len bežné univerzálne nožnice. Prácu si urýchľujeme a zefektívňujeme pomocou špecifických v závislosti od typu využitia. Čo konkrétne sa chystáte zveľaďovať, aké sú vaše bezpečnostné a ergonomické požiadavky na najlepšie nožnice?

V skratke o najlepších záhradných nožniciach

Hlavným kritériom úspešného výberu záhradných nožníc je ich využitie. Predpokladáme, že v záhradách a už vôbec nie v rozsiahlych sadoch plánujete úpravu len jediného porastu. V praxi to teda znamená, že koľko zelene zastrihávate, toľko nožníc budete potrebovať.

Najdostupnejšie pre všetkých záhradkárov majú byť záhradné nožnice na konáre. Ďalej treba odlíšiť konkrétny model podľa toho, či pracujete s tvrdším alebo suchším drevom, na krátkych a nízkych porastoch alebo vo výškach. Svoj záhradný sortiment rozširujeme aj o nožnice na zastrihávanie úžitkových a okrasných rastlín a kríkov.

Najlepšie nožnice na konáre možno bližšie určiť aj ako tie, čo vám skvele padnú do rúk, prispievajú k celkovému komfortu, práca s nimi je rýchla, bezbolestivá a ukážková… Jednoducho sa nemusíte obávať, že tým istým konárom bude treba viackrát prechádzať. Rezy sú tak presné, až sa tomu nedá uveriť.

Hlavné typy najlepších nožníc na konáre

Okrem typu využitia, teda konkrétnych drevín, rozlišujeme nožnice na konáre aj podľa spôsobu, účelu vašej záhradnej práce. Totiž nie stále nám majú slúžiť len na zastrihávanie. Môže ísť o tvarovanie stromov. Ďalej vychádzame z toho, či ide o detailnejšie prerezávanie a tvarovanie, na ktoré využijeme záhradné nožnice s rovnými nožmi, alebo plánujeme rozsiahle zmeny. Na tak plošné tvarovanie nám poslúžia nožnice s vlnitou brúsnou úpravou.

Špecifický mechanizmus práce záhradných nožníc

Či už ide o zastrihávanie, alebo tvarovanie, aj jedna, aj druhá práca si vyžaduje dobrú strižnú silu. Z toho vyplýva, že od nožníc na konáre sa očakáva odlišný mechanizmus strihu. Síce stále sú dostupné nožnice s klasickou konštrukciu, pre prácu s konármi budú výhodnejšie nožnice s prevodovým systémom. Dobre zachytávajú a pri jednom reze odstrihávajú konáre aj s väčším priemerom.

Pákové nožnice

Výhodou týchto záhradných nožníc je využitie menšej sily, tlaku pri niekoľkonásobne väčšom strihovom výkone. Počas toho, ako na nožnice pôsobíme, sa sila rovnomerne rozkladá. Ušetríme si svoje ruky a rovnako aj čas strávený fyzicky náročnou prácou. V podstate ide o pákové nožnice, pre ktoré by nemali byť problémom ani silnejšie dreviny s priemerom 50 – 55 mm.

Na podobnom pákovom systéme fungujú aj obľúbené teleskopické nožnice na konáre. Použitie je rýchle a šetrné aj vzhľadom na ďalšie záhradné pomôcky. Nemusíte používať rebrík ani bojazlivo pracovať vo výškach, ale pomocou výsuvnej teleskopickej tyče nastavíte na nožniciach dĺžku až do 3 – 4 m.

Klasické alebo elektrické?

V súvislosti s energiou vynaloženou pri práci a mechanizmom nožníc rozlišujeme klasické verzus elektrické modely. Klasika je klasika, ale na dlhšie a rozsiahlejšie úpravy odporúčame elektrické akumulátorové nožnice. Treba však rátať s vyššou investíciou, odlišnou údržbou a aj s robustnosťou a vyššou hmotnosťou.

Skutočne už aj záhradné nožnice patria k tak zadefinovanému sortimentu, že si pre svoju ruku nájde pohodlie každý. Na svoje záhradné nožnice sa už tešia ľaváci, rovnako komfortne sa zastriháva väčším či menším rukám bez toho, aby náradie kládlo odpor alebo vás inak obmedzovalo.