Úvod Automagazín Potrebujú snehové reťaze aj traktory?

Potrebujú snehové reťaze aj traktory?

32
0
ZDIEĽAŤ
Potrebujú snehové reťaze aj traktory?
Potrebujú snehové reťaze aj traktory?

Pri predstave, že by mohutné stroje v podobe traktorov potrebovali snehové reťaze, sa veľa ľudí len pousmeje. Títo ľudia si musia uvedomiť, že veľké pneumatiky alebo silný motor si neporadia v každej situácii. A nehovoríme tu len o zasnežených cestách. Preto by aj majitelia fariem mali myslieť na to, že snehové reťaze nesmú chýbať v ich výbave.

Pri prejazde cestných komunikácií neexistuje výnimka

Snehové reťaze sú na Slovensku povinné bez výnimky na všetkých cestách, ktoré sú zasnežené, pokryté ľadom a sú zároveň označené príkazovou dopravnou značku C14 Použiť protisklzové reťaze. Názov značky jasne hovorí, že snehové reťaze pomôžu motoristovi v situáciách, kedy sa mu kolesá prešmykujú a nedokáže zasneženým územím prejsť. Do takejto situácie sa môže dostať naozaj každý šofér bez ohľadu na to, či riadia malé osobné auto, dodávku, alebo traktor. Preto v obchodoch nájdete aj reťaze na dodávky alebo reťaze na SUV 4×4. Silné a odolné snehové reťaze sa vyrábajú taktiež pre ťažkú techniku, autobusy alebo traktory. Práve traktory a rôzne poľnohospodárske stroje môžu mať pri prevoze nákladu problémy s výjazdom do prudkého kopca alebo naopak pri zjazde. Reťaze pre takéto ťažké vozidlá sú skonštruované tak, aby odolali vysokej váhe a vydržali nejednu sezónu. Mnohých majiteľov traktorov odrádza vyššia cena reťazí, ale my môžeme pokojne povedať, že sa táto investícia oplatí.

Snehové reťaze pre traktory odolajú a pomôžu aj na poli

Snehové reťaze určené pre traktory sa zväčša vyrábajú z titánu, aby vydržali váhu traktora spolu s nákladom. Jednotlivé oká reťaze sú zvarené pevnými článkami a vydržia vám niekoľko rokov. Ich využitie je všestranné. Nemyslite si, že ak s traktorom nejazdíte na cesty, tak ich nebudete potrebovať. Po prvé – nikdy neviete, kedy budete musieť na cestu vyjsť. Po druhé – nikdy neviete, kde sa zjaví dopravná značka prikazujúca nasadiť snehové reťaze, keďže ide o prenosnú značku. A na záver po tretie – nikdy neviete, kedy sa budete musieť s traktorom dostať do zablateného kopca. Je jasné, že reťaze pomôžu pri prešmyku kolies nielen na snehu. Blato, štrk a dokonca piesok sú pre pneumatiky ťažkým orieškom presne ako sneh. Snehové reťaze pre ťažkú techniku sú vlastne záberové snehové reťaze, ktoré zaberú presne tam, kde to potrebujete. So snehovými reťazami na traktore sa nemusíte obávať zviesť drevo z lesa ani po silnom daždi alebo prejsť cez štrkovisko s nákladom na korbe.